Poradca českého premiéra: SR sa vďaka euru Česku veľmi rýchlo vzďaľuje
- 16:26 12.09.2016
- Praha

Vo chvíli, keď sa začína rokovať o ďalšej budúcnosti EÚ, z ktorej v súčasnosti odchádza Veľká Británia, sa Praha musí podľa Špidlu postarať, aby sa jej krajiny eurozóny ešte viac nevzdialili.
"Rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť z Európskej únie jednoznačne posilnilo krajiny platiace eurom. Pre nás je dôležité, aby sa zmeny, ku ktorým bude dochádzať, a môžu byť veľmi rýchle, odohrávali v rámci celej EÚ, nie iba v rámci eurozóny," tvrdí Špidla. Bývalý eurokomisár a český expremiér je presvedčený, že Česko ako otvorená a integrovaná ekonomika by najlepšie urobilo, keby do eurozóny vstúpilo.
"Prijatie eura otvára základný priestor, aby sme urobili ďalší skok ako v oblasti vplyvu, tak v oblasti prosperity. To je vidieť na Slovensku. Ak sa niekedy reálne Československo rozpadlo, tak je to teraz, pretože osud Slovenska sa nám vzďaľuje. Dostáva sa na inú obežnú dráhu," dodáva poradca českého premiéra.
Blížiaci sa summit v Bratislave bude podľa Špidlu iba začiatkom diskusie, ktorým smerom by sa únia mala vydať. Napriek tomu, aj tento začiatok môže byť pre Česko kľúčový. Napríklad, taliansky minister zahraničných vecí Paolo Gentiloni uviedol, že Taliansko bude bojovať za dvojrýchlostnú úniu.
"V okamihu, keď bude mať eurozóna pocit, že ju niečo brzdí, zariadi sa podľa seba," upozornil Špidla a ako príklad dáva fiškálny kompakt. Ten v rámci EÚ v roku 2011 Británia zablokovala, štáty eurozóny ho ale veľmi rýchlo prijali ako medzivládnu zmluvu a nenechali sa krajinami mimo eurozóny zastaviť.

Ďalšou záležitosťou, s ktorou Česko vstupuje do debaty o budúcnosti EÚ, je nevyhnutnosť rýchlejšej konvergencie, alebo približovania životných úrovní jednotlivých štátov. Práve pomalé zjednocovanie životných štandardov môže podľa Špidlu za to, že sa Briti rozhodli z EÚ vystúpiť. Ľuďom z východných krajín sa stále nevypláca zostať pracovať doma, aby dosiahli rovnaký životný štandard.
Česko bude preto presadzovať, aby budúca hospodárska politika súčasne pôsobila v prospech vyrovnávania životných úrovní v členských štátoch. Samotná Česká republika ale pritom čelí kritike, že nedokáže efektívne a zmysluplne čerpať európske dotácie, ktoré majú na zbližovanie štátov slúžiť. "To, že Česká republika musí na to, aby bola rýchlo sa modernizujúcou krajinou, urobiť množstvo domácich úloh, je jasné. Na druhej strane sme sa v minulom rozpočtovom období dokázali zmodernizovať. Vidieť to je napríklad v oblasti vedy. Bez eurodotácií by sme to nezvládli," dodal Špidla.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.