A. Tsipras: Grécky problém je aj problém európsky
- 17:42 11.09.2016
- Thessaloniki

Spory medzi Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou o spôsobe riešenia gréckej krízy poškodzujú podľa gréckeho premiéra krajinu.
Podľa jeho názoru tieto nezhody bránia zahrnutiu gréckeho dlhu do programu kvantitatívneho uvoľňovania (QE) Európskej centrálnej banky, ktorá zatiaľ neurčila, kedy začne kupovať grécke dlhopisy. Krajina musí v prvom rade úspešne prejsť analýzou udržateľnosti jej dlhu. Veritelia prisľúbili, že preveria, ako je možné zlepšiť udržateľnosť obrovskej zadlženosti Grécka, a MMF sa následne rozhodne, či sa k ďalšiemu balíku finančnej pomoci pripojí.
Grécky dlh presahuje 170 % hrubého domáceho produktu, čo je najvyššia úroveň v eurozóne. Tsipras upozorňuje, že čas tlačí. "Krajina, ktorá vykonala také tvrdé zmeny, nemôže čakať pridlho. Má právo na čestné rozhodnutie o otázke dlhu," upozorňuje premiér. "Grécky problém je aj problém európsky."
Ministri financií eurozóny v piatok 9. septembra vyzvali Grécko, aby pokračovalo v reformách, ktoré sú podmienkou pre uvoľnenie financií v rámci záchranného programu v hodnote 86 miliárd eur. Druhá previerka postupu reforiem by sa mala začať v októbri. Tento mesiac musí Grécko zrealizovať reformy energetického trhu, vytvoriť nový regulačný orgán pre privatizáciu a založiť nezávislú platobnú agentúru.
Tsipras upozorňuje, že Grécko už dokončilo 70 % reforiem požadovaných dohodou o finančnej podpore. "Za normálnych okolností sme už mali zbierať ovocie svojej snahy. Mali sme získať nielen podporu, ale aj QE," povedal Tsipras. "No nestalo sa tak, a to len pre nezhody medzi MMF a Nemeckom."

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.