• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.5.2025Meniny má Zina
21°Bratislava

Severnú Kóreu sužujú povodne, zomrelo najmenej 60 ľudí

  • 22:00 07.09.2016
  • Soul
Severnú Kóreu sužujú povodne, zomrelo najmenej 60 ľudí

Pchjongjang minulý týždeň oznámil, že pre štyri dni trvajúce zrážky zaznamenali dosiaľ najväčšiu povodeň na rieke Tuman, ktorá sčasti tvorí severokórejskú štátnu hranicu s Čínou a Ruskom.

Najmenej 60 ľudí zahynulo a viac než 44.000 osôb prišlo o strechu nad hlavou následkom povodní v Severnej Kórei, ktoré prišli po výdatných dažďoch. Informoval o tom dnes denník The Straits Times s odvolaním sa na Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

Pchjongjang minulý týždeň oznámil, že pre štyri dni trvajúce zrážky zaznamenali dosiaľ najväčšiu povodeň na rieke Tuman, ktorá sčasti tvorí severokórejskú štátnu hranicu s Čínou a Ruskom. Podľa miestnych médií bolo nezvestných najmenej 15 ľudí a vyše 17.000 domov bolo zničených alebo poškodených.

V okolitých oblastiach prišlo podľa OCHA o domov päť percent obyvateľstva a 10.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy zatopila voda. Územie KĽDR z veľkej časti tvorí hornatý a kopcovitý terén, ktorý je dlhodobo odlesňovaný kvôli palivu alebo terasovitým poliam, čo spôsobuje nekontrolované prúdenie zrážkovej vody.

Séria povodní a období sucha sa podpísala pod hladomor, ktorý v Severnej Kórei v rokoch 1994-98 v kombinácii so zlým ekonomickým vedením a stratou sovietskej podpory pripravil o život státisíce ľudí, pripomína zmienený denník.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Skupina europoslancov žiada Brusel o zmrazenie všetkých financií pre Maďarsko

Skupina europoslancov žiada Brusel o zmrazenie všetkých financií pre Maďarsko

DNES - 14:37Zahraničné

Skupina 26 poslancov Európskeho parlamentu v stredu vyzvala Európsku komisiu, aby zmrazila všetky finančné prostriedky určené pre Maďarsko.

Rakúsko zrušilo opatrenia proti slintačke na hraniciach so Slovenskom a Maďarskom

Rakúsko zrušilo opatrenia proti slintačke na hraniciach so Slovenskom a Maďarskom

DNES - 14:12Zahraničné

Rakúsko od stredy zrušilo opatrenia na hraniciach so Slovenskom a Maďarskom, ktoré zaviedlo na začiatku apríla ako prevenciu pred zavlečením slintačky a krívačky na svoje územie.

Peskov tvrdí, že Rusko a USA sú v kontakte pre plánovanú výmenu väzňov

Peskov tvrdí, že Rusko a USA sú v kontakte pre plánovanú výmenu väzňov

DNES - 13:47Zahraničné

Rusko a Spojené štáty komunikujú o výmene väzňov, na ktorej sa dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump.

Bývalého ukrajinského politika Portnova zastrelili v Madride

Bývalého ukrajinského politika Portnova zastrelili v Madride

DNES - 12:34Zahraničné

Bývalého ukrajinského politika Andrija Portnova v stredu zastrelili pred bránou školy v Madride, oznámil zdroj oboznámený s vyšetrovaním.

Japonský minister pôdohospodárstva podal demisiu pre svoj výrok o ryži

Japonský minister pôdohospodárstva podal demisiu pre svoj výrok o ryži

DNES - 8:51Zahraničné

Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó v stredu podal demisiu v reakcii na svoj výrok, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo.