• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 12.5.2025Meniny má Pankrác
Bratislava

ANALÝZA: Najviac v top 500 firiem podľa obratu má Poľsko

  • 12:37 02.09.2016
  • Bratislava
ANALÝZA: Najviac v top 500 firiem podľa obratu má Poľsko

Slovenský závod Volkswagen Slovakia si polepšil o jednu priečku a poskočil na deviate miesto, keď svoj obrat zvýšil medziročne o 17,1 % na 7,2 miliardy eur.

Najviac firiem, ktoré patria v strednej a východnej Európe (SVE) k najväčším z pohľadu obratu za rok 2015, je v Poľsku, nasleduje Česká republika a Maďarsko. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka spoločnosti Coface CEE Top 500. Najväčšou firmou v regióne je podľa obratu poľská spoločnosť PKN Orlen. Slovenská automobilka Volkswagen Slovakia sa umiestnila na deviatej priečke.

Poľská PKN Orlen si prvenstvo udržala napriek tomu, že jej obrat sa za vlaňajší rok prepadol z vyše 25,1 miliardy eur v roku 2014 na 20,7 miliardy eur. Dvojka v regióne GE Hungary vytlačila na tretie miesto maďarský Mol a za bránami top trojky nechala po prvý raz aj českú spoločnosť Škoda Auto.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenský závod Volkswagen Slovakia si polepšil o jednu priečku a poskočil na deviate miesto, keď svoj obrat zvýšil medziročne o 17,1 % na 7,2 miliardy eur. Slovensko má celkovo v rebríčku zastúpených 45 spoločností, čo je medziročne o šesť viac.

Vývoj v rebríčku podľa Coface ilustruje dobré ekonomické podmienky v minulom roku. „Ekonomiky ťažili z rastúceho domáceho dopytu v dôsledku rastúcej súkromnej spotreby podporenej klesajúcou nezamestnanosťou, rastom miezd a zvýšením investícií vo väčšine ekonomík. Priaznivé exportné sadzby vzhľadom na postupné oživenie eurozóny, ako aj významná podpora vďaka dočerpávaniu fondov EÚ urobila z roka 2015 priaznivé obdobie pre rast firiem,“ zhodnotila regionálna manažérka spoločnosti pre SVE Katarzyna Kompowska.

Ako dodala, v dôsledku toho top 500 spoločností ukončilo rok 2015 s nárastom obratu a stabilnou úrovňou zamestnanosti. Päťstovka firiem z rebríčka zvýšila svoj obrat o 4,2 % na takmer 593 miliárd eur, ich čistý zisk vzrástol o 73,7 % na 26,9 miliardy eur. Najväčšie spoločnosti sú naďalej aj veľmi dôležitým zamestnávateľom v regióne. Zamestnávajú 4,3 % z celkovej pracovnej sily.

Poľsko má v rebríčku zastúpených 167 firiem, čo je o deväť menej ako v roku 2014. Jeho ekonomika však rástla o vyše 3 %. Česká republika zvýšila svoje zastúpenie v top 500 už štvrtý rok po sebe na 71 firiem. Má najvyšší rast ekonomiky v regióne (4,5 %) a jednu z najnižších nezamestnaností v celej EÚ (5,1 %). Maďarsku patrí v rebríčku 69 firiem, teda o štyri menej než rok predtým. Pri 2,9-% raste ekonomiky stúpol ich obrat o 13,8 %, čo je najviac v SVE.

Až 12 z 13 sektorov zvýšilo svoje tržby v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Silný rast hlásia firmy z textilného a odevného sektora, spracovanie kože (14,8 %), ako aj automobilový priemysel a doprava (10,3 %). Hoci najvýznamnejším sektorom v rebríčku so 112 firmami je chemický priemysel, spracovanie ropy a plynu, výroba plastov a liečivá, je to jediný sektor, kde obrat klesol, a to o 8,3 % v dôsledku ropnej krízy.

Coface v analýze konštatuje, že tento rok by sa vďaka priaznivým ekonomickým podmienkam malo firmám top 500 strednej a východnej Európy dariť.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cooková: Clá môžu viesť k poklesu produktivity a prípadne zvýšeniu sadzieb

Cooková: Clá môžu viesť k poklesu produktivity a prípadne zvýšeniu sadzieb

VČERA - 18:54Ekonomické

Obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k poklesu produktivity a nie je vylúčené, že americká centrálna banka bude musieť pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb.

Šutaj Eštok: Hlas-SD nebude súhlasiť s opatreniami, ktoré pôjdu na úkor rodín

Šutaj Eštok: Hlas-SD nebude súhlasiť s opatreniami, ktoré pôjdu na úkor rodín

VČERA - 14:53Ekonomické

Strana Hlas-SD nebude v rámci ďalšej vlny konsolidácie súhlasiť s akýmkoľvek opatrením, ktoré by išlo na úkor rodín.

Andrej Danko neustúpi z návrhu o transakčnej dani, no nedovolí pád vlády

Andrej Danko neustúpi z návrhu o transakčnej dani, no nedovolí pád vlády

VČERA - 13:45Ekonomické

Predseda koaličnej SNS Andrej Danko neustúpi od svojho návrhu na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malé podniky, no nedovolí, aby na tom padla vláda.

Bojnickú zoologickú záhradu od pondelka opätovne otvoria

Bojnickú zoologickú záhradu od pondelka opätovne otvoria

VČERA - 13:29Ekonomické

Národnú zoologickú záhradu v Bojniciach v pondelok (12. 5.) opätovne otvoria pre verejnosť. Zoo o tom v nedeľu informovala na sociálnej sieti.

Fico: Najväčšie výzvy sú obchodné vojny a zastavenie dodávok surovín z Ruska

Fico: Najväčšie výzvy sú obchodné vojny a zastavenie dodávok surovín z Ruska

VČERA - 12:54Ekonomické

Dve najväčšie výzvy, ktoré stoja pred vládou v ekonomickej oblasti, sú obchodné vojny USA s ďalšími krajinami vrátane EÚ a hroziace úplné zastavenie dodávok energetických surovín z Ruska.