Kurz libry a eura je v niektorých britských zmenárňach takmer rovnaký
- 11:14 27.08.2016
- Londýn

Britský podnikateľ Paul Frampton skonštatoval, že letiskové zmenárne sú síce známe zlými kurzami, ale zaplatiť za 1 euro až 97 pencí sa podľa neho rovnalo lúpeži za bieleho dňa.
"Bol som ohromený," skonštatoval šéf mediálnej spoločnosti, ktorý musel na letisku Stansted zaplatiť za 1 euro až 97 pencí. Vyčítal si potom, že nechal nákup eur na poslednú chvíľu pred odletom.
"Letiskové zmenárne sú známe zlými kurzami, ale toto sa rovnalo lúpeži za bieleho dňa," dodal.
Parita euro-libra sa však môže stať onedlho realitou. Ak sa predpovede bánk HSBC a UBS vyplnia, britskí obchodníci aj turisti si na ňu budú musieť zvyknúť, možno už v budúcom roku.
Libra po júnovom referende oslabila, ale stále je jej kurz lepší ako doterajšie minimu 98,03 pence za 1 euro počas globálnej krízy v roku 2008.
Približne polovica z britského exportu tovarov a služieb smeruje do EÚ. Výsledok referenda tak vyvolal obavy, že Británia bude mať po oslabení libry problémy so znížením rozpočtového deficitu zo súčasnej úrovne 5,4 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Objavili sa aj prvé náznaky negatívneho vplyvu referenda na investície. Vodafone Group je jednou z firiem, ktoré zvažujú presun svojej centrály z Británie do EÚ.
Na druhej strane, slabšia libra pomáha zvyšovať konkurencieschopnosť britského exportu, aj keď turistov smerujúcich do zahraničia táto správa necháva chladnými.
No zatiaľ čo britskí turisti sa už v niektorých zmenárňach môžu stretnúť s takmer vyrovnaným kurzom libry a eura, na veľkoobchodnom trhu by si takýto kurz vyžadoval pád libry oproti euru o viac ako 13 %. Pravdepodobnosť, že k tomu v priebehu dvoch rokov dôjde odhadujú analytici na zhruba 32 %, pričom väčšina z nich naopak tipuje, že libra do konca roka 2017 skôr posilní na približne 83 pencí za euro.

Bessent: USA a Čína budú mať vzájomne výhodné obchodné vzťahy
Americký minister financií Scott Bessent obhajoval postoj svojej vlády v colnom spore medzi USA a Čínou.

Grendel: Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale rieši len seba
Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

Premiér chce o transakčnej dani hovoriť na koaličnej rade koncom týždňa
O téme transakčnej dane by sa mali koaliční lídri rozprávať na koaličnej rade, ktorú plánuje premiér Robert Fico zvolať koncom nasledujúceho týždňa.

Trumpove clá spôsobujú problémy firmám v USA, ktoré sú závislé od výroby v Číne
Obchodný spor amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou spôsobil zmätky vo firmách v USA, ktoré sa spoliehajú na čínsku výrobu.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.