Predaj kameninových súdkov zo Šamotky klesol
- 18:37 09.08.2016
- Hrnčiarske Zalužany

Družstvo ešte krátko po vypuknutí finančnej krízy predávalo okolo 30.000 kusov súdkov ročne.
Družstvo ešte krátko po vypuknutí finančnej krízy predávalo okolo 30.000 kusov súdkov ročne. Pred štyrmi rokmi však nastal prepad a spoločnosť sa snažila zreštartovať predaj.
Šamotke by pre zlepšenie predaja veľmi pomohla investícia do zvýšenia energetickej efektívnosti výroby, ktorá by v konečnom dôsledku znížila ceny výrobkov. Ich žiadosť o nenávratný finančný príspevok z eurofondov na projekt s názvom Šamotka tradične, ekologicky a efektívne v hodnote 200.000 eur ale nezískala podporu. V projekte sa počítalo so zachytávaním odpadového tepla a s jeho prinavracaním do výroby. Staré jednovzduchové horáky by vymenili za oveľa efektívnejšie, dvojvzduchové. Firma by takto ušetrila až polovicu nákladov na plyn. Aktuálne sa snaží získať prostriedky z akčného plánu pre okresy z najvyššou nezamestnanosťou.
Družstvo vyrába kameninové súdky od svojho založenia v roku 1950. V júni 2011 pritom vyrobilo jubilejný 1,5-miliónty súdok a vlani sa toto číslo dostalo už cez hranicu 1,6 milióna.
Ako TASR povedal predseda predstavenstva v.d. Ján Národa, kameninové súdky na kapustu tvorili vlani asi 90 % predaja družstva, zvyšok predstavuje iný sortiment, napríklad keramické kvetináče či pekáče na husi, ale aj malé záhradné krby a nádoby na skladovanie potravín.
Približne 27 % výroby predáva družstvo v zahraničí, predovšetkým v Českej republike a v Maďarsku. Vlani sa im podarilo predať časť výroby aj v Írsku a na Novom Zélande.
Podľa Národu ambíciou je trhy ešte rozšíriť a ponúknuť odberateľom za hranicou ešte širší sortiment. S vlastným rozšírením však v blízkej budúcnosti nepočítajú.
Kríza v uplynulých rokoch však pre družstvo nepriniesla až také výpadky ako v iných odvetviach. Tento špecifický sortiment sa im darilo predávať aj preto, že ekonomika a šetrenie prinavrátili ľudí k domácemu spracovaniu zeleniny a súdky na jej zhodnotenie tak išli pomerne dobre na odbyt. Ľudia, najmä na vidieku, sú totiž dlhodobo naučení spracovávať plody polí a záhrad doma. Navyše, zelenina z trhov či hypermarketov bola drahá a nemala tú správnu chuť.
Družstvo v čase najväčšej slávy, koncom 80. rokov uplynulého storočia, zamestnávalo asi 150 pracovníkov. Dnes ich zamestnáva 28.

Opozícia: Smer škodí poľnohospodárom a ignoruje kľúčové problémy rezortu
Opoziční poslanci reagovali na utorkovú tlačovú konferenciu premiéra Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča.

PS: Zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu o 19 centov na hodinu je výsmech
Osobným asistentom je podľa PS potrebné podať pomocnú ruku.

EÚ plánuje nový poplatok, dotkne sa objednávok spoza hraníc
Pre miliardy balíčkov zavedú paušálny poplatok.

Hrozí zrušenie 13. dôchodku? Premiér poslal odkaz zamestnávateľom
Premiér reagoval na návrh niektorých opatrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Alojz Hlina spochybnil plnenie úloh ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Opozičný poslanec Alojz Hlina zo strany Sloboda a Solidarita skritizoval utorkové vyjadrenia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča .