• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
16°Bratislava

Prieskum: Referenda proti kvótam by sa zúčastnilo 54 percent Maďarov

  • 14:16 09.08.2016
  • Budapešť
Prieskum: Referenda proti kvótam by sa zúčastnilo 54 percent Maďarov

Prezident J. Áder vypísal referendum na 2. októbra. Otázka plebiscitu znie: Ste za to, aby Európska únia mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?

Októbrového referenda proti migračným kvótam sa chce zúčastniť 54 percent Maďarov, vyhlásil dnes v komerčnej televízii ATV Tibor Závecz, výkonný riaditeľ inštitútu Závecz Research.

Podľa jeho vyjadrenia prieskum robili v čase mníchovského teroristického útoku. Zdôraznil, že v otázke tohto plebiscitu prebieha iba jednostranná kampaň, ktorá nabáda k odmietnutiu kvót.

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že časť voličov opozičných strán súhlasí s iniciatívou referenda, ale až 70 percent voličov Demokratickej koalície (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya nepôjde hlasovať, pričom voliči Maďarskej socialistickej strany (MSZP) sú nerozhodní v tom, čo majú urobiť.

Závecz podotkol, že i keď väčšina voličského tábora vládnucej strany Fidesz je priaznivcom Európskej únie, v otázke povinného prerozdeľovania utečencov chce Bruselu vzdorovať.

"Zatiaľ nie je možné predvídať, či ľudové hlasovanie bude platné, pretože opozícia môže ešte naštartovať kampaň, ktorou by vyzvala voličov na neúčasť. Ak však referendum bude platné, tak bude aj úspešné, pretože proti kvótam je desaťnásobne viac ľudí než tých, ktorí s nimi súhlasia," zdôraznil.

Úspešné referendum, v ktorom by Maďari odmietli prerozdeľovanie utečencov, by podľa neho bol veľkým politickým úspechom vládnucej strany Fidesz.

"Za kvóty chcú hlasovať iba štyri percentá opýtaných a nič nenaznačuje, že tento pomer by bolo možné zvýšiť. Až dve tretiny Maďarov sa obávajú ohrozenia svojho života migračnou vlnou," uzavrel Závecz.

Prezident János Áder vypísal referendum na 2. októbra. Otázka plebiscitu znie: "Ste za to, aby Európska únia mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?"
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú

DNES - 18:37Zahraničné

Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce

DNES - 18:07Zahraničné

Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu

DNES - 17:28Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici

DNES - 16:30Zahraničné

Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu

DNES - 14:57Zahraničné

Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.