• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
18°Bratislava

Zákon o mzde sestier nie je v súlade s ústavou

  • 18:47 19.06.2013
  • KOŠICE
Zákon o mzde sestier nie je v súlade s ústavou

Ústavný súd SR (ÚS) na stredajšom neverejnom zasadaní pléna rozhodol, že minuloročný zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.


K tomuto rozhodnutiu sa pripájajú odlišné stanoviská sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej a sudcov Petra Brňáka, Milana Ľalíka a Rudolfa Tkáčika.

Plénum nevyhovelo návrhu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek na pristúpenie do konania ako vedľajší účastník.

Rozhodnutie prekvapilo Slovenskú komoru sestier

Informácia o rozhodnutí ústavného súdu prekvapila Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

"Zatiaľ nepoznáme dôvody rozhodnutia, v čom je zákon protiústavný. Chceme však zdôrazniť, že zákon sme pripravovali na základe 250 tisíc podpisov petície, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, bol prijatý širokým konsenzom koaličných a opozičných parlamentných strán a na prvýkrát ho podpísal prezident SR. Ak je zákon protiústavný, zodpovednosť nesú všetky najvyššie orgány štátu," uviedla komora vo svojom vyhlásení.

Zákon, ktorý bol prijatý na základe petície a rokovaní so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, na ústavnom súde napadol podaním generálny prokurátor 25. júna minulého roku. V podaní argumentuje, že NR SR je tiež viazaná ústavou a môže prijať len taký zákon, ktorým neprekročí rámec daný ústavou. Podľa jeho právneho názoru tu zákonodarca nekonal v súlade s ústavou.

V podaní generálny prokurátor argumentoval, že zákon nespĺňa požiadavky vyplývajúce z princípu proporcionality. Hrozba odchodu sestier za lepšími pracovnými podmienkami a odmenou za vykonanú prácu sama osebe nemusí zakladať rozumný dôvod na to, aby ich postavenie - minimálne mzdové nároky, bolo v porovnaní s iným profesiami zvýhodnené.

Súd ukončil právnu neistotu

Tento argument by mohol byť zrozumiteľný pri zvažovaní ich uprednostnenia na úkor ostatných jednotlivcov (zamestnancov, na ktorých sa vzťahuje režim Zákonníka práce), ak by bol súčasne podložený naliehavou potrebou ochrany verejného zdravia, resp. poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Takáto neodkladná situácia však v podmienkach SR nenastala, ani reálne nehrozila a ani zákonodarca žiadne tomu nasvedčujúce argumenty neuviedol.

Napriek rozhodnutia súdu SKSaPA uvítala, že súd vo veci po roku rozhodol a ukončil ich právnu neistotu. V sobotu zasadá snem komory, na ktorom jej delegáti prijmú návrhy ďalšieho postupu.

"Naše prvé kroky pravdepodobne povedú na ministerstvo zdravotníctva, pretože so súčasným stavom sa nemienime uspokojiť. Opäť sa potvrdilo, že na Slovensku ani početná skupina zdravotníckych pracovníkov slušným spôsobom nič nedosiahne. Cestou k úspechu sú v tejto republike podľa všetkého tvrdé a život ohrozujúce opatrenia," uviedli predstavitelia komory.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šutaj Eštok: Hlas-SD nebude súhlasiť s opatreniami, ktoré pôjdu na úkor rodín

Šutaj Eštok: Hlas-SD nebude súhlasiť s opatreniami, ktoré pôjdu na úkor rodín

DNES - 14:53Ekonomické

Strana Hlas-SD nebude v rámci ďalšej vlny konsolidácie súhlasiť s akýmkoľvek opatrením, ktoré by išlo na úkor rodín.

Andrej Danko neustúpi z návrhu o transakčnej dani, no nedovolí pád vlády

Andrej Danko neustúpi z návrhu o transakčnej dani, no nedovolí pád vlády

DNES - 13:45Ekonomické

Predseda koaličnej SNS Andrej Danko neustúpi od svojho návrhu na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malé podniky, no nedovolí, aby na tom padla vláda.

Bojnickú zoologickú záhradu od pondelka opätovne otvoria

Bojnickú zoologickú záhradu od pondelka opätovne otvoria

DNES - 13:29Ekonomické

Národnú zoologickú záhradu v Bojniciach v pondelok (12. 5.) opätovne otvoria pre verejnosť. Zoo o tom v nedeľu informovala na sociálnej sieti.

Fico: Najväčšie výzvy sú obchodné vojny a zastavenie dodávok surovín z Ruska

Fico: Najväčšie výzvy sú obchodné vojny a zastavenie dodávok surovín z Ruska

DNES - 12:54Ekonomické

Dve najväčšie výzvy, ktoré stoja pred vládou v ekonomickej oblasti, sú obchodné vojny USA s ďalšími krajinami vrátane EÚ a hroziace úplné zastavenie dodávok energetických surovín z Ruska.

Fico: O zmenách v transakčnej dani môžeme rokovať, výpadky treba kompenzovať

Fico: O zmenách v transakčnej dani môžeme rokovať, výpadky treba kompenzovať

DNES - 11:44Ekonomické

V prípade transakčnej dane nie sú v koalícii zatiaľ na stole žiadne konkrétne návrhy na jej úpravu.