ANALÝZA: Emisie skleníkových plynov v krajinách EÚ klesajú
- 10:42 02.08.2016
- Bratislava

V priemere v krajinách Európskej únie sa produkcia skleníkových plynov znížila o 18 percent, na Slovensku o 21 percent.
Viac emisií skleníkových plynov ako pred 10 rokmi podľa analýzy vyprodukovali len tri krajiny EÚ, a to Estónsko, Malta a Lotyšsko. Najviac sa podarilo emisie skleníkových plynov znížiť v Taliansku a Dánsku (až o 27 %). "V priemere v krajinách EÚ sa produkcia skleníkových plynov znížila o 18 %, na Slovensku o 21 %, v Českej republike o 17 %," konštatuje sa v analýze.
Ešte pozitívnejšie vyznieva snaha európskych krajín o znižovanie emisií skleníkových plynov pri pohľade na údaje očistené o ekonomický rast. Efektivita ekonomík vzhľadom na produkciu skleníkových plynov sa posledných desať rokov výrazne zvyšovala vo všetkých krajinách EÚ, najmenej v Grécku (len o 5 %, pravdepodobne aj v dôsledku ekonomických problémov tejto krajiny po roku 2008), najviac na Slovensku (o 46 %) a v Rumunsku (o 43 %).
Pokles v regiónoch V 4
Výrazný pokles emisií skleníkových plynov na jednotku hrubého domáceho produktu (HDP) vykázali aj ostatné krajiny regiónu V4, a to Poľsko (o 34 %), Česká republika (o 33 %) a Maďarsko (o 31 %). "V priemere vyprodukujú krajiny EÚ na jednotku HDP o štvrtinu menej emisií skleníkových plynov ako pred desiatimi rokmi," konštatovala analýza UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
Jednoznačne najviac skleníkových plynov v EÚ podľa analýzy produkuje nemecká ekonomika, keď na ňu pripadalo takmer 21 % emisií EÚ. Samozrejme, Nemecko je krajinou EÚ s najväčšou populáciou aj ekonomikou. Zmysluplnejším rebríčkom v prepočte na obyvateľa alebo HDP už dominujú iné európske krajiny.
V prepočte na obyvateľa najviac skleníkových plynov vyprodukuje Luxembursko (2,5-krát viac ako priemer EÚ). V prípade Luxemburska však štandardne skresľuje prepočet na obyvateľa vysoký počet nerezidentov, pracujúcich/žijúcich v tejto malej európskej krajine. Vysoko v rebríčku znečisťovateľov v prepočte na obyvateľa sa nachádzajú aj Estónsko (o 85 % vyššia produkcia ako priemer EÚ), Írsko (o približne polovicu), či susedná Česká republika (o 38 %).
Na opačnom konci rebríčka nájdeme viacero krajín regiónu strednej a východnej Európy – Rumunsko, Lotyšsko, Chorvátsko, Maďarsko. Slovensko v prepočte na obyvateľa produkuje približne o 14 % skleníkový plynov menej, ako je priemer EÚ.

Opozícia: Smer škodí poľnohospodárom a ignoruje kľúčové problémy rezortu
Opoziční poslanci reagovali na utorkovú tlačovú konferenciu premiéra Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča.

PS: Zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu o 19 centov na hodinu je výsmech
Osobným asistentom je podľa PS potrebné podať pomocnú ruku.

EÚ plánuje nový poplatok, dotkne sa objednávok spoza hraníc
Pre miliardy balíčkov zavedú paušálny poplatok.

Hrozí zrušenie 13. dôchodku? Premiér poslal odkaz zamestnávateľom
Premiér reagoval na návrh niektorých opatrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Alojz Hlina spochybnil plnenie úloh ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Opozičný poslanec Alojz Hlina zo strany Sloboda a Solidarita skritizoval utorkové vyjadrenia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča .