Švejna:O použití úspor z 2. piliera môže slobodne rozhodovať viac ľudí
- 11:50 29.07.2016
- Bratislava

Ak sa chce dnes človek dostať k svojim peniazom, musí si kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Rezort práce však pripravuje zmenu spôsobu výplaty dôchodkových úspor z druhého piliera.
Ak sa chce dnes človek dostať k svojim peniazom, musí si kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Skúsenosť je podľa štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivana Švejnu (Most-Híd) taká, že mnohí o to nemajú záujem a väčšina neakceptuje ponuky životných poisťovní. Zmena spôsobu výplaty úspor je súčasťou programového vyhlásenia vlády.
Švejna je presvedčený, že novela významne prispeje k zatraktívneniu dvojpilierového dôchodkového systému. Zníži sa totiž hranica, od ktorej sa ľudia budú môcť slobodne rozhodovať o použití svojich nasporených peňazí.
Stačí, aby mal dôchodca z dvojpilierového dôchodkového systému doživotné zabezpečenie najmenej na úrovni priemerného starobného dôchodku. Potom je už iba na ňom, ako so zvyškom svojich úspor naloží.
"Môže sa rozhodnúť, že si kúpi vyšší dôchodok, že si to nechá vyplatiť po častiach. Môže sa rozhodnúť, že nebude momentálne kupovať ten dôchodok, ale odloží si kúpu na neskorší termín. Samozrejme, pokiaľ príde k nejakej situácii, môže použiť tie peniaze na svoje priority," opísal Švejna na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave.

Jedinou podmienkou je, že súčet súm dôchodkových dávok vyplácaných z prvého piliera a sumy doživotného dôchodku z druhého piliera bude vyšší ako priemerný mesačný starobný dôchodok z prvého piliera, na ktorý vznikol nárok od 1. januára 2004. Ten je aktuálne vo výške 428 eur.
Minulý rok malo na programový výber dôchodku nárok 16 % sporiteľov, ktorým bola vyhotovená ponuka. Ministerstvo očakáva, že po zmene zákona by mohlo ísť až o polovicu ľudí.
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V prípade, že ju schváli parlament, má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2017.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.