V Česku pokračuje proces s Dalhgrenom, k vraždám sa stále nepriznal
- 19:22 19.07.2016
- Brno/Praha

Kevin Dahlgren mal v Česku, kde sa živil ako učiteľ angličtiny, pripraviť v máji 2013 o život sesternicu, jej manžela a ich dvoch synov, teda rodinu, u ktorej býval.
Američan, ktorý počas vyšetrovania kauzy vinu za smrť štvorice príbuzných popieral, využil dnes právo posledného slova a označil ich násilnú smrť za tragédiu. Počas pobytu u nich v Brne-Ivanoviciach nemal údajne žiadnu kontrolu nad svojím konaním. Ani dnes však obžalovaný výslovne neuviedol, že to bol on, kto obete pripravil o život. "Viem, že potrebujem liečenie. Nie je nič, čo by som chcel viac. Chcem byť na tom lepšie," citoval Dahlgrena internetový server iDNES.cz.
Obžalovaný v súdnej sieni dnes podrobne hovoril o svojom niekdajšom psychickom rozpoložení, stavom úzkosti, frustrácii a negatívnych myšlienkach, ktoré vnímal ako cudzí, vnútorný hlas, ktorý by mal počúvať.
Kým podľa štátnej zástupkyne Američan vraždil po predchádzajúcej úvahe a brutálne zlikvidoval funkčnú rodinu, podľa obhajoby nemožno bez priamych dôkazov rozhodnúť o vine obžalovaného. Ak by tak však súd predsa len učinil, mal by Američanovi uložiť trest maximálne v rozmedzí 15-20 rokov odňatia slobody, prípadne zabezpečovaciu detenciu.
Vynesenie rozsudku sa očakáva v stredu.
Dahlgren mal v ČR, kde sa živil ako učiteľ angličtiny, pripraviť v máji 2013 o život sesternicu, jej manžela a ich dvoch synov, teda rodinu, u ktorej býval. O motíve jeho činu panujú iba dohady. Federálny súd vo Virgínii už 12. septembra 2013 rozhodol, že podmienky pre vydanie občana USA Kevina Dahlgrena do ČR boli splnené, i keď Spojené štáty svojich občanov vydávajú na trestné stíhanie do zahraničia iba zriedkavo.
Aj keď prokuratúra vnímala dôkazy českých vyšetrovateľov o Dahlgrenovej vine ako presvedčivé, samotný Američan vinu opakovane popieral. Tvrdil, že po náleze mŕtvych tiel ho chytila panika a preto z obáv pred prenasledovaním odletel do vlasti. Proti tejto verzii však stoja výpovede svedkov i stopy krvi obetí na Američanovom odeve pri návrate do USA, kde ho krátko na to zadržali.
Dahlgrenovmu vydaniu do ČR z augusta 2015 predchádzali dlhé vyjednávania a viacero právnych sporov v USA. Prešli dva roky, kým padli všetky právne prekážky, ktoré bránili jeho vydaniu.
Česká polícia ukončila vyšetrovanie kauzy v priebehu marca a spis odovzdala Krajskej prokuratúre v Brne s návrhom na podanie obžaloby. Následne podalo tamojšie štátne zastupiteľstvo žalobu na Krajský súd v Brne.
Za jeden z kľúčových aspektoch sa považuje znalecký posudok z odboru psychiatrie, v zmysle ktorého si Američan v čase činu uvedomoval svoje konanie a je zaň preto trestne zodpovedný. Americký posudok, o ktorý sa opierala v procese obhajoba, konštatuje psychózu, ktorá ovplyvnila jeho konanie v roku 2013.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva
Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz je na ceste do Kyjeva spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.

Putin poďakoval Ficovi za návštevu Moskvy napriek "logistickým problémom"
Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý otvorene spochybňuje politiku Európskej únie voči Ukrajine.

Starmer: Podpora Ukrajiny patrí medzi britské priority
Podpora Ukrajiny je „absolútnou prioritou“ Spojeného kráľovstva a jeho severoeurópskych spojencov, britský premiér Keir Starmer.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve varuje pred možným leteckým útokom
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.