HRW kritizuje Maďarsko za prístup k utečencom, Afganistan kvôli deťom
- 14:18 14.07.2016
- Budapešť

Maďarsko sa bráni, HRW si vraj mylne interpretuje pravidlá týkajúce sa azylového procesu. Organizácia sa pustila aj do afganských úradov, ktoré neposkytujú bezpečné podmienky pre pracujúce deti.
"HRW si mylne vysvetľuje pravidlá utečeneckého procesu," píše sa vo vyhlásení maďarského rezortu vnútra, podľa ktorého Maďarsko dodržiava schengenské pravidlá ochrany hraníc i ženevský dohovor o právnom postavení utečencov a na maďarských hraniciach utečencov neobťažuje.
Ministerstvo v reakcii na správu HRW podrobne popisuje, čo všetko robí v prospech utečencov a žiadateľov o azyl, koľko peňazí míňa na starostlivosť o nich a aké zariadenia pre nich vybudovalo. Zároveň poznamenáva, že správa HRW je založená zrejme na "mylnej interpretácii pravidiel týkajúcich sa azylového procesu".
Ľudskoprávna organizácia okrem iného vytkla, že maďarské orgány bez posúdenia okamžite odmietnu žiadosti o azyl a posielajú utečencov na srbské územie.
Dvanásť narušiteľov hraníc sa sťažovalo, že policajti na nich poštvali psy, nastriekali im do očí slzotvorný plyn, bili ich palicami a spútaných ich pretlačili na druhú stranu plota z ostnatého drôtu. Niektorí uviedli, že päť či šesť maďarských policajtov ich bilo dve hodiny.
Podľa HRW afganská vláda nechráni deti
Štvrtina detí v Afganistane si na živobytie zarába prácou, avšak štát pracujúcim deťom nezabezpečuje ochranu pred úrazom, smrťou alebo vykorisťovaním. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dnes zverejnenú správu organizácie Human Rights Watch (HRW).

V správe HRW sa uvádza, že afganské deti za minimálnu alebo neraz aj nijakú mzdu vykonávajú 12 - 16 hodín denne fyzicky náročnú prácu v tkáčskych dielňach, tehelniach, železiarňach či v poľnohospodárstve.
HRW vo svojej správe tiež pripomína že afganské pracovné právo zakazuje zamestnávať deti mladšie než 14 rokov, ako aj skutočnosť, že Afganistan ratifikoval medzinárodné dohody o detskej práci.
Napriek tomu afganské úrady "desaťtisíce pracujúcich detí, z ktorých niektoré majú len päť rokov, pred nebezpečnými pracovnými podmienkami nechránia", konštatuje vo svojej správe Human Rights Watch.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva
Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz je na ceste do Kyjeva spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.

Putin poďakoval Ficovi za návštevu Moskvy napriek "logistickým problémom"
Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý otvorene spochybňuje politiku Európskej únie voči Ukrajine.

Starmer: Podpora Ukrajiny patrí medzi britské priority
Podpora Ukrajiny je „absolútnou prioritou“ Spojeného kráľovstva a jeho severoeurópskych spojencov, britský premiér Keir Starmer.