Matečná: Treba posilniť farmárov v potravinárstve a poľnohospodárstve
- 16:12 13.07.2016
- Brusel

Za najcitlivejší bod v európskom agrorezorte považuje ministerka situáciu na trhu s komoditami, s čím súvisí aj kríza na trhu s mliekom a bravčovým mäsom.
Členovia slovenskej vlády sú od pondelka do štvrtka (11. - 14. 7.) vypočúvaní vo výboroch europarlamentu ohľadne programových priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
Po spoločnej tlačovej besede so šéfom výboru AGRI Czeslawom Adamom Siekierskim ministerka Matečná uviedla, že za najcitlivejší bod v európskom agrorezorte považuje situáciu na trhu s komoditami, s čím súvisí aj kríza na trhu s mliekom a bravčovým mäsom, v širšom význame aj uzatváranie obchodných dohôd s USA (TTIP), Latinskou Amerikou (MERCOSUR) a vôbec s tretími krajinami, lebo tieto dohody majú aj agrárnu dimenziu.
"Ďalšie témy, ktoré my chceme, aby boli prioritami, úzko súvisia s postavením poľnohospodára v potravinárskom a dodávateľskom reťazci," spresnila Matečná s tým, že niektoré odpovede na to, ako pokročiť pri riešení mliečnej krízy, by mal poskytnúť eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan začiatkom budúceho týždňa počas zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli.
"Je tu množstvo tém, ktoré sú spoločné pre farmára, ktorý žije na Slovensku, v Bruseli alebo vo Francúzsku či dole v Andalúzii," priznala ministerka po vypočúvaní pred europoslancami z výboru AGRI. Zároveň dodala, že šesť mesiacov, koľko potrvá naše predsedníctvo, je síce krátka doba, ale dosť dlhá na to, aby sme sa do záverov snažili dostať niektoré "naše" pozície. A o to sa podľa ministerky budeme snažiť hlavne v rámci prvej priority, ktorá sa snaží posilniť postavenie farmárov v potravinovom a dodávateľskom reťazci.
"Je tu veľa podkladov k tomu, vznikla pracovná skupina, ktorú vytvoril komisár Hogan. Na Slovensku bola 1. júla konferencia k tejto téme, bolo tam veľa krajín a my sa budeme snažiť výsledky tejto konferencie dostať do záverov Rady. To by bol pre nás dosť veľký úspech," priznala Matečná.
Z ďalších tém je podľa nej potrebný dôraz na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky v oblasti odbúravania zbytočnej administratívy pri zazeleňovaní. Upozornila, že pri uzatváraní veľkých nadnárodných obchodných dohôd musí byť EÚ ostražitá, aby nedošlo k preplneniu už beztak plného trhu s komoditami a z hľadiska ochrany spotrebiteľov a zvlášť poľnohospodárov by všetky dovážané potravinárske produkty mali mať minimálne rovnakú kvalitu, ako je kvalita produktov, ktorú sú povinní dodržiavať producenti v EÚ.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA
Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.