• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.5.2025Meniny má Viola
Bratislava

MMF spravil z rozpočtových pravidiel paródiu, tvrdí Regling

  • 8:59 14.06.2013
  • BERLÍN
MMF spravil z rozpočtových pravidiel paródiu, tvrdí Regling

Medzinárodný menový fond (MMF) zmenil rozpočtové pravidlá EÚ na paródiu a z dlhodobého hľadiska by nemal hrať významnú úlohu pri prípadných budúcich záchranných programoch v rámci eurozóny. Vyhlásil to šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) Klaus Regling.

Takzvaná "trojka", ktorú tvoria MMF, Európska centrálna banka a Európska komisia, a ktorá zachránila viacero štátov v eurozóne pred bankrotom, by sa v budúcnosti mala rozpadnúť, povedal Regling piatkovému vydaniu nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"MMF z paktu stability a rastu spravil terč posmechu a tvrdí, že je zodpovedný za rast. Tým však nevytvára len falošný kontrast, ukazuje predovšetkým to, že nerozumie pravidlám európskej menovej únie," dodal šéf ESM.

Z krátkodobého a strednodobého hľadiska by fond mal pre jeho skúsenosti s finančnou pomocou štátom ostať súčasťou záchranných programov, v dlhodobom horizonte by však "štáty eurozóny mali o programoch finančnej pomoci rozhodovať samy," dodal Regling v rozhovore.

Predstavitelia MMF začiatkom mesiaca vyhlásili, že prvý balíček pomoci Grécku bolo možné zvládnuť lepšie, počnúc už reštrukturalizáciou gréckeho dlhu u súkromných veriteľov v roku 2010. Dodali, že jeho odďaľovanie európskych daňových poplatníkov dodatočne zaťažilo.

MMF sa vďaka týmto vyjadreniam dostal do ostrej slovnej prestrelky s Európskou komisiou. Fond tiež priznal, že nesprávne spočítal dopad agresívneho uťahovania opaskov na Grécko a jeho predstavitelia povedali, že v budúcnosti budú menej ochotní siahať na príjmy občanov krízami postihnutých národov.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

VČERA - 10:43Ekonomické

Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

17:58 16.05.2025Ekonomické

Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

17:22 16.05.2025Ekonomické

Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

13:07 16.05.2025Ekonomické

Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

10:35 16.05.2025Ekonomické

Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.