• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Belasý motýľ upozorní na problémy svalových dystrofikov

  • 6:06 14.06.2013
  • BRATISLAVA
Belasý motýľ upozorní na problémy svalových dystrofikov

Občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD) pripravuje v rámci kampane Belasý motýľ už trinásty ročník Dňa ľudí so svalovou dystrofiou, ktorý tento rok pripadol na 14. júna.

V druhý júnový piatok sa v približne 65 mestách a obciach Slovenska uskutočnia osvetové podujatia o tomto ochorení a tiež verejná zbierka, ktorej cieľom je získanie finančných prostriedkov na doplatenie rôznych pomôcok nevyhnutných pre život pacientov so svalovou dystrofiou.

Od 20. mája až do 31. decembra sa dá taktiež prispieť aj zaslaním darcovskej SMS v hodnote dvoch eur s textom "dms motyl" na číslo 887.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla predsedníčka OMD Andrea Madunová, 14. júna sa v Bratislave uskutoční aj spanilá jazda motorkárov so štartom na parkovisku pred Tescom Zlaté Piesky o 12:30 a s cieľom o 13:15 na Námestí SNP, kde sa bude nachádzať hlavný stan predstaviteľov OMD.

O štyri dni neskôr sa v Bratislave a Námestove uskutočnia benefičné Koncerty belasého motýľa. Na bratislavskom Námestí slobody bez nároku na honorár vystúpia Presento, Sendreiovci spolu s Laskym z kapely Para, Živé Kvety, Billy Barman, Hex a La3no Cubano, v Dome kultúry v Námestove sa zas predstavia Vec, K&F Band a tiež spomínaný Presento.

Okrem toho už v sobotu 8. júna sa bude v areáli SOŠ Na Pántoch v Bratislave konať turnaj belasého motýľa v paralympijskej disciplíne boccia. Predstavitelia OMD na dnešnej tlačovej konferencii taktiež predstavili vynovenú webstránku www.belasymotyl.sk a nový slogan "vaša pomoc - naše krídla".

Muskulárna dystrofia je široký termín pre geneticky podmienené ochorenia svalov, ktoré sa prejavujú svalovou slabosťou, stratou sily a atrofiou, čiže úbytkom svalstva. Postihnuté bývajú aj svaly dýchacie a hltacie alebo srdcový sval (kardiomyopatia).

Často sa vyskytujú deformity chrbtice či skrátené svaly končatín. Ide zväčša o progresívne ochorenia, teda také, ktoré sa postupom času zhoršujú. Napriek pokroku v medicíne neexistuje liek, ktorým by bolo možné svalovú dystrofiu vyliečiť.

Kvalitnou starostlivosťou a pravidelnou rehabilitáciou je však možné zhoršovanie ochorenia spomaliť, predchádzať vzniku zdravotných komplikácií a zvýšiť komfort života ľudí so svalovou dystrofiou. Za svoj symbol si Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR vybrala motýľa - krehké a zraniteľné stvorenie, ktoré dokáže lietať tak, ako svaloví dystrofici dokážu prekonávať prekážky.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.