Sporného referenda v Abchádzku sa zúčastnilo len percento voličov
- 11:48 11.07.2016
- Suchumi

Podľa ruského analytika Alexeja Česnakova neúspech referenda viac-menej privítala aj Moskva, ktorá sa obáva predlžovania politickej nestability v tomto proruskom regióne.
Z celkového počtu takmer 133.000 voličov sa na hlasovaní zúčastnilo len 1628, čo predstavuje účasť 1,23 percenta. Spomedzi zúčastnených voličov sa nepatrná väčšina vyslovila proti vypísaniu predčasných volieb.
Referendum iniciovala abcházska opozícia, ktorá však presadzovala, aby sa konalo až na jeseň. Zároveň neúspešne žiadala demisiu ministra vnútra Leonida Dzapšbu, ktorý podľa nej zmaril konanie slobodného hlasovania. Tesne pred referendom preto samotná opozícia vyzvala voličov na jeho bojkot.
Skutočnosť, že bol plebiscit vyhlásený za neplatný, považujú experti za politické víťazstvo Ruskom podporovaného abcházskeho prezidenta Raula Chadžimbu. V súvislosti so sporným referendom v uplynulých týždňoch vypukli v Abcházsku demonštrácie, ktoré prerástli aj do nepokojov.
Podľa ruského analytika Alexeja Česnakova neúspech referenda viac-menej privítala aj Moskva, ktorá sa obáva predlžovania politickej nestability v tomto proruskom regióne.
Abcházsko je de facto nezávislou republikou ležiacou na východnom pobreží Čierneho mora a susediacou na severe s Ruskom. Uznáva ju len niekoľko štátov: Rusko, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Tuvalu a Vanuatu, ako aj ďalšie postsovietske odštiepenecké republiky Južné Osetsko a Podnestersko. Zvyšok medzinárodného spoločenstva považuje Abcházsko za teritoriálnu súčasť Gruzínska.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.