Cena ropy na trhu je nízka tak dlho, že stratila protiinflačný účinok
- 16:39 10.07.2016
- Viedeň

Vzostup inflácie bude súvisieť so zdražovaním ceny energií. Štatistici v tejto súvislosti hovoria o bazálnom efekte.
Nízka inflácia v eurozóne trvala takmer dva roky. Konštatovanie sa vzťahuje aj na Rakúsko. O nadchádzajúcom vzostupe inflácie hovorí prognóza rakúskej centrálnej banky (OeNB). V 1. polroku dosiahol rast spotrebiteľských cien priemerne 0,6 %.
Hrozba deflácie stráca aktuálnosť v celej eurozóne. Rakúsko bolo od tohto nebezpečenstva pre ekonomiku viac vzdialené ako iní jej členovia. V Rakúsku totiž silno rástli dane a poplatky. Tie sa budú podieľať aj na vzostupe inflácie, ktorý sa očakáva od budúceho mesiaca. Ich vzostup v tomto roku a v roku 2017 by mal zvýšiť mieru inflácie o 0,2 %. Uviedla to OeNB. To však nie je všetko. „Predovšetkým v oblasti výchovy a vzdelávania, potravín, zdravotnej starostlivosti, využívania voľného času a kultúry patrí Rakúsko medzi najdrahšie krajiny eurozóny," konštatuje prognóza.
Vzostup inflácie bude súvisieť so zdražovaním ceny energií. Štatistici v tejto súvislosti hovoria o bazálnom efekte. Znamená, že sa súčasné ceny v jednotlivých mesiacoch porovnávajú s cenami v rovnakom mesiaci vlaňajška. Cena ropy v lete 2015 už bola taká nízka, že teraz pri jej miernom vzostupe už pôsobí proinflačne.
Rakúska centrálna banka síce nehovorí o konkrétnych číslach v jednotlivých mesiacoch druhého polroka, ale priemerný rast cien v ňom odhaduje na 1 %. V roku 2017 by mali spotrebiteľské ceny vzrásť o 1,7 % a v roku 2018 asi o 1,9 %.
Rast spotrebiteľských cien iste nevyvolá nadšenie u spotrebiteľov, ale je to dobrá správa pre finančnú politiku. Európska centrálna banka napumpovala od marca 2015 do ekonomiky takmer jeden bilión eur. Dávala ich do obehu s úmyslom regulovať infláciu a dosiahnuť, aby spotrebiteľské ceny rástli v súlade s jej inflačným zacielením, stanoveným na necelé 2 % ročne.
Rast spotrebiteľských cien vedie k vzostupu spotreby (a tým je dobrom pre konjunktúru). Ľuďom bráni, aby hromadili peniaze, núti ich k výdavkom.
Svetový trh s ropou postupne smeruje k rovnováhe
Svetový trh s ropou postupne smeruje k rovnováhe. Ponuka síce stále prevláda nad dopytom, ale situácia na trhu začína byť lepšie vybalansovaná a ceny komodity sa začínajú stabilizovať. Vyhlásil to dnes saudský minister energetiky Chálid al-Fálih. Informovala o tom agentúra Reuters.
Uviedol tiež, že Saudská Arábia, najväčší svetový exportér ropy, sa vždy snažila dosiahnuť stabilitu na trhu s ropou a zabezpečiť plynulé dodávky komodity, keďže vlastní voľné produkčné kapacity.
Export ropy z členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), medzi ktorých patrí aj Saudská Arábia, vlani klesol medziročne o 46 % na 10-ročné minimum. Kartel to oznámil vo svojej správe koncom júna. Dôvodom bolo zníženie cien ropy, ktoré začali klesať v 2. polovici roka 2014 a odvtedy sú nižšie o približne 50 %.
Ale Saudská Arábia, najväčší producent v rámci OPEC, v snahe udržať si svoj podiel na svetovom trhu, vytrvalo pumpovala veľký objem komodity na trhy aj napriek nízkej cene. Niektoré spoločnosti, ktoré ťažia ropu z nekonvenčných zdrojov, už pre vysoké výrobné náklady viaceré vrty odstavili. A aj v dôsledku toho sa situácia na trhu s komoditou aj jej ceny začínajú stabilizovať.

Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila
Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností.

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo
Americký prezident Donald Trump šokoval trhy, keď v piatok oznámil partnerstvo medzi americkým oceliarskym koncernom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker
Tomáš Drucker reagoval na vyhlásenia predstaviteľov opozičného hnutia Slovensko.

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách
Nemecký minister financií Lars Klingbeil vyzval v nedeľu na „seriózne rokovania“ so Spojenými štátmi po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením ciel vo výške 50 % na dovoz z Európskej únie.

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov
Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné.