Skanzeny prezentujú život ľudí v historickom prostredí krajiny

Domáci i zahraniční turisti môžu na desiatich miestach Slovenska spoznať atmosféru života ľudí v prostredí historickej krajiny.
Fenomén skanzenov sa na Slovensku, podobne ako v ostatných európskych krajinách, udomácnil na základe škandinávskeho vzoru. "Pomenovanie vzniklo podľa prvého múzea v prírode, ktoré bolo v roku 1891 zriadené v parku Skansen vo švédskom Štokholme," objasnila historička a etnologička Katarína Nádaská. Vysvetlila, že do skanzenov sa umiestňujú najmä hmotné kultúrne pamiatky, obyčajne stavby, ktoré nie je možné chrániť na ich pôvodnom mieste, napríklad v súvislosti so stavbou priehrad, diaľnic či inej novej výstavby.
"Aj na Slovensku zachránili skanzeny veľa výnimočných diel pôvodnej architektúry všetkých druhov, či už ide o obytné budovy, technické stavby, hospodárske budovy, remeselnícke dielne, ale i sakrálne stavby," pripomenula etnologička. Celkovo je na území Slovenska desať takýchto múzeí v prírode. "Vôbec najstarším slovenským skanzenom na území Slovenska je Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré vzniklo v roku 1965, najväčším skanzenom je zasa Múzeum slovenskej dediny v Martine, v ktorom sú umiestnené reprezentatívne budovy ľudovej architektúry z celého Slovenska," spresnila Nádaská.
Okrem spomínaných múzejných expozícií v prírode možno na Slovensku navštíviť Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, expozíciu ľudovej architektúry a bývania v Humennom, národopisnú expozíciu v prírode v Starej Ľubovni, Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici, Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre a archeologickú lokalitu Havránok.
Charakter stavieb a ich usporiadanie sa v rôznych skanzenoch odlišuje, čo vyplýva z faktu, že každá oblasť má svoje regionálne špecifiká. Všeobecne však platí, že umiestňovanie jednotlivých stavieb na plochu múzea v prírode sa riadi bezpečnostnými predpismi. "Preto sú jednotlivé stavby v skanzenoch najmä pre riziko požiaru ďaleko od seba a teda v múzeu v prírode nefunguje pôvodný vidiecky urbanizmus, aj keď sa autori projektov snažia zachovávať ráz krajiny a architektúry čo možno najvernejšie," vysvetlila etnologička.

V utorok zasadne ústredný krízový štáb
Ústredný krízový štáb bude hodnotiť aktuálny vývoj ochorenia slintačky a krívačky.

Zatvárame si dvere k lepšej ochrane zdravia, tvrdí Pellegrini
Prezident nepovažuje pandemickú dohodu za nástroj na obmedzovanie slovenskej suverenity.

ÚVZ podporuje prijatie pandemickej zmluvy, najmä pre možné zdravotné hrozby
Úrad verejného zdravotníctva bol súčasťou medzirezortnej skupiny na posúdenie znenia návrhu pandemickej zmluvy.

Učená spoločnosť Slovenska varuje pred spochybňovaním pri pandemickej dohode
Odmietnutím tzv. pandemickej dohody Slovensko potenciálne riskuje životy. Vyhlásila to Rada Učenej spoločnosti Slovenska, ktorej zriaďovateľom je Slovenská akadémia vied (SAV).

Ivan Korčok: Zahraničná politika Blanára nechráni záujmy Slovenska, ale poškodzuje
Politika, ktorú robí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD), nechráni záujmy Slovenska, ale poškodzuje.