Europoslankyňa: Vláda Viktora Orbána ma už viac nemôže prekvapiť
- 11:28 08.07.2016
- Bratislava

Podľa Wikströmovej z EP je otázka o povinných kvótach, ktorá bude predmetom októbrového referenda, postavená tendenčne. Verí však v zdravý rozum a humánne princípy Maďarov a že zareagujú adekvátne.
"Keď som prvýkrát uvidela otázku, ktorá bude predmetom referenda, nejde o neutrálnu otázku, je tendenčná. Ale na druhej strane, vláda Viktora Orbána ma už viac nemôže prekvapiť,“ povedala pre TASR poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Cecilia Wikströmová (Švédsko/Aliancia liberálov a demokratov pre Európu).
Tá sa ako zástupkyňa EP v týchto dňoch zúčastňuje na neformálnom stretnutí ministrov vnútra a spravodlivosti v Bratislave. V súčasnosti vedie v parlamente rokovania o revízii dublinského nariadenia, ktorú Európska komisia predložila v máji tohto roka.
"Iba dúfam v to, že zdravý rozum a humánne princípy stále prevažujú kdekoľvek v Európe, taktiež i v Maďarsku. Verím, že keď ľudia pochopia, čo sa skutočne skrýva v otázke, zareagujú na ňu adekvátnym spôsobom,“ dodala.
V otázke postoja Slovenska k migračnej kríze má jasno. "Žiadny názor nie je nezmeniteľný, môže sa zmeniť. Nikdy sa nevzdám,“ konštatovala. V priebehu posledných týždňov sa na základe rozhovorov s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom snažila pochopiť slovenskú kultúru, pretože to je podľa nej správna cesta k úspechu. Domnieva sa, že dnes už má dobrú predstavu o strachu, ktorý vyplýva z nedostatku skúseností s cudzincami.
"Verím, že ľudské bytosti sú ľudské bytosti bez ohľadu na to, kde sa narodili či vyrástli. Majú rovnaké ciele v živote, aby ich druhí rešpektovali, aby ich deti vyrastali v mieri, stretli lásku a priateľov. Toto je to, čo každá ľudská bytosť na svete bez rozdielu považuje za svoj hlavný cieľ v živote,“ uviedla europoslankyňa.
To, že zmena postoja je možná, demonštrovala na príklade Litvy. Litovčania mali podľa nej taktiež vyhranený názor na migračnú krízu, ale po tom, čo presídlili pár ľudí z Grécka, zo dňa na deň sa názor verejnej mienky zmenil. "Pretože videli v televízii, ako ľudia išli z lietadla iba s pár igelitovými taškami a s deťmi. Po tom, čo ich videli v správach, prichádzali s oblečením, hračkami pre deti, začali sa zaoberať týmito ľuďmi a hlavne verejnosť začala rozumieť tomu, čo sa deje,“ vysvetlila Wikströmová.
Upozornila na to, že v súčasnej situácii nie je udržateľné, aby hŕstka štátov na seba prevzala všetku zodpovednosť (Švédsko, Nemecko, Rakúsko, Francúzsko) a ostatné krajiny by nerobili nič.
"Veľmi sa obávam o budúcnosť. Európa potrebuje automatický systém distribúcie všetkých žiadateľov o azyl, pretože by bolo veľmi nespravodlivé žiadať iba od niekoľkých krajín v Európe, aby niesli túto zodpovednosť,“ povedala s tým, že medzi Sýrčanmi sú učitelia, zdravotné sestry, doktori, zubári, teda ľudia so vzdelaním, ktorí by mohli byť pre naše spoločnosti veľmi užitoční.

Zelenskyj: Rusko naťahuje čas, aby mohlo pokračovať vo vojne
Ukrajinský prezident obvinil v utorok Rusko z toho, že sa snaží naťahovať čas, pokračovať vo vojne Ukrajine a napriek iniciatíve USA nemá vážny záujem o mierové rokovania.

Verejnosť sa lúči s Bartoškom, veniec poslal aj prezident Pavel
Verejnosť sa v pražskom Rudolfine v utorok lúči s hercom a prezidentom Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiřím Bartoškom.

Kallasová vyzvala USA na rázne kroky proti Rusku, ak nepristúpi na prímerie
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová vyzvala Spojené štáty, aby podnikli rázne kroky proti Rusku v prípade, že Moskva nepristúpi na prímerie vo vojne na Ukrajine.

Česko rieši prípad občana, ktorý nastúpil do ruskej armády, no teraz žiada o pomoc
České ministerstvo zahraničných vecí sa zaoberá prípadom Čecha, ktorý v minulosti odcestoval do Ruska, kde nastúpil do armády, no teraz žiada o pomoc české úrady.

Trump podpísal zákon, ktorý zakazuje zverejňovanie „porna z pomsty“
Americký prezident podpísal zákon, ktorým sa zverejňovanie intímnych záberov bez predchádzajúceho súhlasu danej osoby.