• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
12°Bratislava

Rodičia obvinili riaditeľa školy, že obťažuje deti

  • 17:49 13.06.2013
  • POPRAD
Rodičia obvinili riaditeľa školy, že obťažuje deti

Rodičia detí zo základnej školy v Poprade-Matejovciach tvrdia, že riaditeľ školy má zvláštne správanie sa a sexuálne narážky voči deťom.

Tieto obvinenia odzneli v stredu na rodičovskom združení školy. „Viac-menej sú z toho deti pohoršené, ako sa môže riaditeľ takto vyjadrovať. Sú prekvapené, nie sú na to zvyknuté. Má také sexuálne narážky. Dievčatá chytá za pás a za hlavu, hocikedy. Jedného spolužiaka mojej dcéry chytil a nosil po triede. Také čudné správanie má. Možno to myslí priateľsky, lenže deti to tak neberú. Deti majú z toho strach,“ uviedla po rodičovskom združení matka jednej zo žiačok Soňa Husárová.

„Odkedy prišiel pán riaditeľ, sú problémy na problémy. Deti nechcú chodiť do školy, sú znechutené a obťažuje ich slovami, vyjadrovaním,“ uviedla ďalšia matka, ktorá nechcela byť menovaná.

Riaditeľ základnej školy v Poprade Matejovciach Peter Husár rezolútne odmieta všetky obvinenia zo zvláštneho správania sa a sexuálnych narážok voči deťom a obrátil sa na orgány činné v trestnom konaní. „Podám trestné oznámenie za tieto obvinenia, lebo sú nepravdivé a samozrejme sú zveličené všetky veci. Nielen zveličené, nič sa neudialo. To je nonsens. Som z toho veľmi znechutený. Popieram to, nič také sa nedeje,“ povedal pre médiá Husár.
Pedagógovia demonštratívne odišli

V prípade obvinenia rodičov z údajného obťažovania detí riaditeľom základnej školy v Poprade-Matejovciach polícia až do stredy neevidovala žiadne podanie. „Jediné oznámenie, ktoré v tejto veci evidujeme, je zo strany riaditeľa školy, ktoré podal v stredu 12. júna na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Poprade pre podozrenie z trestného činu ohovárania,“ informoval agentúru SITA prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Je nepochopiteľné, prečo sa rodičia, ak boli presvedčení o pravdivosti týchto informácií, neobrátili na políciu ihneď, aby mohla konať.

Je zarážajúce, že o týchto problémoch po celý čas nevedel triedny učiteľ, výchovný poradca a žiadna zmienka sa neobjavila ani v na to určenej e-mailovej schránke, uvádza sa v stanovisku mesta Poprad, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca mesta Marián Galajda. Reaguje tak na obvinenia, ktoré odzneli na stretnutí rodičovského združenia v stredu večer na Základnej škole v Poprade-Matejovciach.

Podľa vyjadrenia mesta s týmito obvineniami prišiel až po niekoľkých mesiacoch vo forme údajného listu žiakov učiteľ Ján Dudzik, ktorému sa končí pracovná zmluva a ktorý je zhodou okolností synom bývalej riaditeľky sporiacej sa so zriaďovateľom v súvislosti s jej nevymenovaním do funkcie. „Keďže však celý spôsob prezentácie týchto obvinení nesie znaky toho, že môže ísť o pokračovanie účelových útokov na vedenie školy, zriaďovateľ si počká na dôkladné prešetrenie všetkých obvinení a následne zaujme jasné a nekompromisné stanovisko,“ uvádza sa ďalej v stanovisku mesta.

Pedagogický kolektív podľa vyjadrenia mesta demonštratívnym odchodom z miestnosti, kde Ján Dudzik informoval o obvineniach, vyjadril svoj nesúhlas s jeho prístupom k riešeniu problémov v škole a postavil sa na stranu riaditeľa školy. Riaditeľ podal v tejto súvislosti trestné oznámenie za ohováranie na neznámeho páchateľa.
Mesto zvolilo riaditeľa s menším počtom hlasov

Dusná atmosféra v škole je od februára tohto roka, keď sa novým riaditeľom školy stal Peter Husár. Do výberového konania na riaditeľa školy, ktoré sa konalo 28. januára, sa prihlásili dvaja kandidáti. Okrem Petra Husára to bola aj dovtedajšia riaditeľka Mária Dudziková, ktorej sa končilo funkčné obdobie.

V hlasovaní rady školy získala Dudziková osem hlasov, Peter Husár získal dva hlasy členov rady, ďalší dvaja členovia rady školy sa zdržali hlasovania. Rada školy následne navrhla zriaďovateľovi, ktorým je mesto Poprad, menovať za riaditeľa základnej školy uchádzača, ktorý získal najviac hlasov, teda dovtedajšiu riaditeľku Máriu Dudzikovú.

Tento návrh rady školy zriaďovateľ neakceptoval a primátor Popradu Anton Danko 6. februára do funkcie riaditeľa školy vymenoval Petra Husára.

S týmto riešením neboli spokojní mnohí rodičia detí, ktorí spísali aj petíciu. Podpísaní obyvatelia vyjadrili petíciou nesúhlas s rozhodnutím primátora mesta Poprad Antona Danka nevymenovať do funkcie riaditeľa školy kandidáta zvoleného radou školy v riadnom výberovom konaní.
Spísali aj petíciu

Pod petíciu sa podpísalo 866 ľudí. Petíciou žiadali od mesta dodržiavanie zákonov a bezodkladnú zmenu rozhodnutia primátora mesta v súlade so zákonom. „Ešte neviem, ako dopadla petícia, ale ja som urobila právne kroky a obrátila som sa na súd,“ uviedla bývalá riaditeľka školy Mária Dudziková.

Podozrenia, ktoré zazneli na rodičovskom združení, počula od rodičov prvýkrát. „Isté veci tu naniesli rodičia, čo som bola takisto prekvapená, že toto môžu ich deti zažívať v škole,“ povedala Dudziková. Podľa nej rodičia načrtli isté veci, ktoré ona označila ako „ohrozovanie mravnej výchovy, xenofóbia až rasizmus, lebo sú takéto prejavy a boli nespokojní rodičia aj rodičia detí špeciálnych tried“.

Podľa nej práve rodičia rómskych detí na rodičovskom združení mali výhrady, že „také škaredé slová používa, prečo ich takto učí, prečo sa ich toto pýta, oni to doma nehovoria, prečo to má hovoriť pán riaditeľ“. Dudziková nevie potvrdiť tieto vyjadrenia rodičov.

„Keď to povie jedno, druhé, tretie, a tu bolo viac tých rodičov, ktorí povedali, že je to pravda, tak nám to deti hovoria, tak potom neviem. Také veci by sa nemali stávať,“ povedala Dudziková.

Rodičia na stretnutí tiež vyjadrili nespokojnosť s tým, že riaditeľ dal výpoveď učiteľovi informatiky a geografie Jánovi Dudzikovi, synovi bývalej riaditeľky Márie Dudzikovej. „Deti nechcú, aby odišiel. Uvedený dôvod je pre nadstav učiteľov. My veľmi nevidíme do toho, čo sa tam deje. Keby sa volal ináč, tak je tam,“ uviedla Soňa Husárová. Ján Dudzik potvrdil, že dostal výpoveď.
Riaditeľ vyhodil syna bývalej riaditeľky

„Dostal som to, že je to z organizačných dôvodov, ale všetky indície sú z toho, že je to preto, že som syn bývalej riaditeľky a tak to aj cítim. Na moju osobu bol dlhšie hon, vlastne odkedy je tu on na škole a mám taký pocit, že keď sa mu nepodarilo ma vyhodiť za nejaké porušovanie disciplíny, tak po tom, čo som poukázal na nejaké iné veci, ktoré sa dejú v škole, tak do týždňa som dostal výpoveď z organizačných dôvodov,“ povedal Ján Dudzik, ktorý je odhodlaný obrátiť sa v tejto veci na súd.

Je však znechutený z toho, že všetko sa musí riešiť len súdnou cestou. Ján Dudzik je triednym učiteľom v siedmej triede. „Aj rodičia, aj žiaci sami mi povedali, čo sa deje na hodinách riaditeľa a myslím, že sú to tak závažné veci, že taký človek by nemal v školstve vôbec byť,“ dodal Dudzik. Osobne si nemyslí, že deti mohli rodičia alebo niekto iný „nahuckať“ voči riaditeľovi.

Na rodičovskom združení bola aj vedúca odboru školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade v Poprade Edita Pilarová. K tomu, čo odznelo na stretnutí vedenia školy s rodičmi sa nevyjadrila a odkázala médiá na hovorcu mesta.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ambulancie združené v ZAP predĺžili zmluvy s VšZP aj Dôverou

Ambulancie združené v ZAP predĺžili zmluvy s VšZP aj Dôverou

DNES - 18:54Domáce

ZAP však napriek dohode nie je s konečnou úpravou dodatkov spokojný.

Video: Neznáme osoby spôsobili požiar piatich áut. Vozidlá oblievali tekutinou z kanistrov

Video: Neznáme osoby spôsobili požiar piatich áut. Vozidlá oblievali tekutinou z kanistrov

DNES - 18:10Domáce

Polícia v Žiari nad Hronom vyšetruje požiar piatich áut, ku ktorému došlo vo štvrtok v obci Dolná Trnávka.

Novela, ktorá má zabrániť podvodom pri rozvodoch, je v 2. čítaní

Novela, ktorá má zabrániť podvodom pri rozvodoch, je v 2. čítaní

DNES - 17:53Domáce

Poslanci Národnej rady SR posunuli vo štvrtok do druhého čítania novelu Občianskeho zákonníka z dielne skupiny poslancov za OĽANO a Sme rodina.

Novela školského zákona je v 2. čítaní, prináša nárok na prijatie v škôlke

Novela školského zákona je v 2. čítaní, prináša nárok na prijatie v škôlke

DNES - 17:44Domáce

Zaviesť by sa mohol právny nárok na prijatie v materskej škole.

Prezidentka podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv

Prezidentka podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv

DNES - 17:39Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas týždňa podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv. .