Mayová by ako premiérka článok 50 aktivovala najskôr na budúci rok
- 13:46 03.07.2016
- Londýn

Podľa jej názoru Británia teraz musí v krátkom čase sformulovať svoju vyjednávaciu pozíciu na rokovania s EÚ a až potom aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy.
Uviedla to v dnešnom rozhovore pre televíziu ITV, ktorý bol jej prvým odvtedy, ako oznámila svoju kandidatúru pre voľby predsedu Konzervatívnej strany a tým aj pre premiérsky úrad.
Zdôraznila, že Británia "potrebuje viac než len premiéra pre brexit," čím sa snažila umlčať kritikov - i z radov toryovcov -, ktorí tvrdia, že nástupcom po Davidovi Cameronovi by sa mal stať politik podporujúci odchod Británie z EÚ. Tento názor zdieľajú aj Mayovej rivali v strane - Michael Gove a Andrea Leadsomová -, ktorí chcú tiež kandidovať vo voľbách lídra konzervatívcov.
V prípade, že by bola v straníckych voľbách úspešná, Mayová nechce presadzovať, aby sa v Británii konali predčasné parlamentné voľby, pretože by to bolo "destabilizujúce".
Podľa jej názoru Británia teraz musí v krátkom čase sformulovať svoju vyjednávaciu pozíciu na rokovania s EÚ a až potom aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy.
Dodala, že v prípade svojho zvolenia by článok 50 aktivovala najskôr na budúci rok - na rozdiel od Leadsomovej, ktorá by procedúru odchodu Británie z EÚ začala okamžite.
Mayová tiež uviedla, že treba vyvinúť úsilie na dosiahnutie dobrej dohody o voľnom pohybe osôb a obchode. Upozornila súčasne, že britská verejnosť svojou podporou brexitu vyslala veľmi jasný signál, že "už nemôžeme dovoliť voľný pohyb v takom rozsahu, ako je to teraz". Mayová sa domnieva, že by mohla znížiť tok migrantov prúdiacich do Británie na "prijateľnú úroveň". V rozhovore však v súvislosti s tým nechcela hovoriť o žiadnych časových rámcoch.
Na otázku, či by umožnila občanom EÚ žijúcim v Británii zostať tam, Mayová odpovedala, že "nikto nikde nemusí zostávať naveky". Za dôležité označila, aby sa uskutočnili rokovania o osude ľudí, ktorí už v Británii sú a usadili sa tam, ako i o "pobrexitovom" osude Britov, ktorí žijú v krajinách EÚ. Mayová sa odmietla vyjadriť jasnejšie, vyhlásila len, že osud v Británii žijúcich občanov EÚ bude predmetom rokovaní.

Rubio: USA sa otvorené akémukoľvek mechanizmu, ktorý povedie k mieru na Ukrajine
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty sú otvorené prakticky akémukoľvek mechanizmu na dosiahnutie mieru na Ukrajine a netrpezlivo očakávajú pokrok v mierovom úsilí.

Rutte vyjadril opatrný optimizmus v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vo štvrtok vyjadril „opatrný optimizmus“ v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine. Podľa jeho slov „ďalšie potrebné kroky“ by teraz malo podniknúť Rusko.

Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží deportovať vedkyňu Kseniu Petrovovu z Harvardovej univerzity späť do Ruska.

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí
Izraelské útoky v Pásme Gazy si v stredu vyžiadali najmenej 80 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.

Putin do Turecka nepríde. Koho vyšlú na mierové rokovania?
Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.