• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.5.2025Meniny má Želmíra
12°Bratislava

Británia bude musieť prispievať do EÚ, ak chce mať prístup na jej trh

  • 20:11 30.06.2016
  • Brusel
Británia bude musieť prispievať do EÚ, ak chce mať prístup na jej trh

Podpredseda Európskej komisie tiež uviedol, že eurozóna zvládne rozchod Britániou.

Británia bude musieť prispievať do rozpočtu Európskej únie (EÚ), ak si bude chcieť udržať prístup na jednotný európsky trh aj po svojom odchode z bloku. Nebude si môcť vyberať len hrozienka z koláča. Vyhlásil dnes podpredseda Európskej komisie (EK) pre euro Valdis Dombrovskis, ktorého cituje agentúra Reuters.

Dombrovskis tiež uviedol, že eurozóna zvládne rozchod Britániou. Voliči v Spojenom kráľovstve totiž minulý týždeň v referende hlasovali za jeho vystúpenie z EÚ.

Pripomenul však, že prístup na európsky trh je spojený s určitými podmienkami a odkázal Londýnu, že si nemôže vyberať len hrozienka z koláča. V rovnakom duchu sa v predchádzajúcich dňoch vyjadrili na adresu Británie aj francúzsky prezident Francois Hollande, nemecká kancelárka Angela Merkelová a ďalší európski lídri.

Niektorí britskí politici totiž v kampani pred referendom presviedčali ľudí, že Británia môže mať aj po brexite prístup na celý európsky trh a pritom bude môcť obmedziť migráciu z EÚ.

Dombrovskis ale Londýnu pripomenul, že prístup na trh je spojený s rešpektovaním štyroch základných slobôd, vrátane voľného pohybu pracovnej sily. A aj štáty, ktoré nie sú členom EÚ a majú prístup na európsky trh odvádzajú finančné príspevky do rozpočtu únie a zároveň rešpektujú a zavádzajú právny rámec európskeho bloku.

Dodal, že komisia spolupracuje s Európskou centrálnou bankou (ECB) a ďalšími finančnými úradmi na reakcii na akékoľvek výkyvy na trhoch, ktoré by v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch mohol vyvolať brexit.

Dombrovskis sa napriek otrasom na trhoch minulý týždeň domnieva, že dlhodobý efekt brexitu sa ukáže až neskôr. Zatiaľ je podľa neho priskoro predpovedať, aký bude mať vplyv na ekonomiku eurozóny.

Podpredseda EK v polovici júla prevezme aj agendu britského eurokomisára pre finančné trhy Jonathana Hilla, ktorý minulý týždeň po referende rezignoval na svoj post.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Action sťahuje z predaja výrobok, zákazníci by ho mali vrátiť v predajni

Action sťahuje z predaja výrobok, zákazníci by ho mali vrátiť v predajni

DNES - 21:31Ekonomické

Zákazníci by si mali skontrolovať, či tento produkt nemajú doma.

Z trhu sťahujú potravinu, môžu sa v nej vyskytovať stopy lupiny

Z trhu sťahujú potravinu, môžu sa v nej vyskytovať stopy lupiny

DNES - 20:47Ekonomické

Zákazníci by mali produkt vrátiť v mieste predaja.

Ministerstvo vnútra reagovalo na tvrdenia PS, že vláda zdvihla konzultačným firmám tržby

Ministerstvo vnútra reagovalo na tvrdenia PS, že vláda zdvihla konzultačným firmám tržby

DNES - 19:10Ekonomické

Dohodu na poradenské služby využil štát už aj v predošlom volebnom období.

Andrej Danko informoval, na čom sa dohodla koaličná rada

Andrej Danko informoval, na čom sa dohodla koaličná rada

DNES - 18:54Ekonomické

Predseda SNS sa chce stretnúť s ministrom financií Ladislavom Kamenickým.

Európske akcie po návrhu Trumpa uvaliť na EÚ clo vo výške 50 % prudko klesli

Európske akcie po návrhu Trumpa uvaliť na EÚ clo vo výške 50 % prudko klesli

DNES - 18:39Ekonomické

Akcie európskych firiem zaznamenali prudký pokles a tlak vzrástol aj na európsku menu.