Vlajka EÚ symbolizuje jednotu a spoluprácu krajín

Jedným zo symbolov Európskej únie (EÚ) je vlajka. Kruh zlatých hviezd na modrom poli symbolizuje solidaritu a harmóniu medzi občanmi Európy. Dvanásť hviezd však nezodpovedá počtu členských krajín a nezávisí od rozširovania EÚ.
História dnes už všeobecne známej vlajky EÚ s dvanástimi žltými (zlatými) hviezdami usporiadanými do kruhu na modrom poli sa odvíja od roku 1949, kedy vtedajší predstavitelia Rady Európy (RE) hľadali vhodný symbol pre zjednocujúcu sa Európu. Do užšieho výberu sa zo sto návrhov dostalo len niekoľko. Napríklad Richard Nikolaus von Coudenhove-Kalergi, spoluzakladateľ Paneurópskej únie, navrhol vlajku s červeným krížom v zlatom kruhu na modrom pozadí. S touto podobou však nesúhlasilo Turecko.

Do diskusie o podobe vlajky prispel svojím návrhom aj britský politik a zať Winstona Churchilla Duncan Sandys. Vlajka podľa jeho návrhu mala vyzerať ako veľké zelené E. Návrh bol odmietnutý, lebo písmenu bola prisudzovaná príliš malá spojitosť s myšlienkou európskej jednoty.
Ďalším návrhom mala byť vlajka s ôsmimi striebornými kruhmi na modrom pozadí, ale ani táto podoba sa neujala.
Návrh, ktorý sa blížil k dnešnej podobe, vytvoril Carl Weidl-Raymon. Ten navrhol vlajku s jednou zlatou hviezdou na modrom pozadí. Až v roku 1955 sa členovia RE dohodli na vlajke s pôvodne pätnástimi zlatými hviezdami na modrom pozadí. S číslom pätnásť však nesúhlasila vtedajšia Spolková republika Nemecko, lebo tým by symbolicky akceptovala Sársko (terajšia najmenšia spolková krajina bola vtedy autonómna) ako suverénny štát. Štrnásť hviezd zase odmietlo samotné Sársko, pretože v tom čase ešte existovali silné tendencie k samostatnosti. Nakoniec sa dohodli na dvanástich hviezdach.
V súvislosti s autorstvom tejto podoby vlajky a tiež súčasnej vlajky EÚ s dvanástimi hviezdami na modrom poli sa spomína nemecký hlavný dizajnér vtedajšieho Európskeho spoločenstva Arthur Eisenmenger, spolupracovník poštového úradu RE Francúz Arsene Heitz a podľa niektorých zdrojov aj Belgičan Paul Michel Gabriel Lévy. Ako jeden z tvorcov súčasnej podoby vlajky EÚ sa uvádza aj írsky heraldik Gerard Slevin.

Štáty EÚ nemajú pre vyvesovanie vlajky jednotné pravidlá, ani samotná únia nemá vlastný právny predpis na jej používanie. V niektorých členských krajinách je používanie vlajky upravené zákonom, inde sa jej vyvesovanie riadi podľa zákona o užívaní štátnych symbolov.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.

Iniciatíva Slovensko je Európa zorganizovala protestný pochod na Bradlo
Obyvatelia z rôznych častí Slovenska sa vo štvrtok dopoludnia zišli v Brezovej pod Bradlom, aby sa zúčastnili na pochode k Mohyle Milana Rastislava Štefánika.

Opozičné strany kritizujú prístup koalície k ÚS, rok a pol mu chýba sudca
Opozícia kritizuje, že už takmer rok a trištvrte nedokázal parlament zvoliť kandidátov na uvoľnené jedno miesto sudcu Ústavného súdu SR.