Meteorológovia varujú pred dažďom, Dunaj opäť stúpne

Hladina Dunaja v Devíne a v Bratislave môže v utorok mierne stúpnuť, upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Dôvodom sú očakávané zrážky. "Cez Nemecko sa presúva na východ zvlnené frontálne rozhranie spojené so zrážkovou činnosťou aj v povodí Dunaja. Ak spadnú predpovedané zrážky, očakávame v utorok 11. júna prechodný vzostup vodnej hladiny Dunaja v Devíne a v Bratislave. Vzostup vodnej hladiny môže byť jeden až jeden a pol metra," uviedla hydrologička SHMÚ Danica Lešková.
Ako dodala, ustávanie zrážok očakávajú v povodí Dunaja v utorok popoludní, "čo už bude znamenať pokles vodných hladín a ukončenie tejto povodňovej situácie". Agentúru SITA o tom informoval hovorca SHMÚ Ivan Garčár.
Dunaj kulminoval v Bratislave vo štvrtok 6. júna večer a v noci, v Devíne mal v tom čase 973 cm a v centre Bratislavy dosiahol 1032 cm. Následne v Komárne Dunaj kulminoval v sobotu 8. júna od 16:00 až do polnoci vo výške 888 cm. Približne od druhej hodiny v noci zo soboty na nedeľu najväčšia povodňová vlna dosiahla aj Štúrovo, kde Dunaj kulminoval pri 812 cm a najvyššia povodňová hladina sa tu udržala až do nedeľného predpoludnia.
V centre Bratislavy ešte platí 1. stupeň povodňovej aktivity, rovnako aj v Gabčíkove. V Medveďove je podľa údajov SHMÚ k 11:30 2. stupeň povodňovej aktivity, v Komárne a v Štúrove ešte platí tretí stupeň.

Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom
Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža
Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský sa teší, že kardináli rýchlo zvolili nového Svätého Otca. Uviedol to na webstránke Bratislavskej arcidiecézy.

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť
Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny
Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.