Vlani malo šesť krajín vyšší deficit ako Slovensko
- 17:41 15.06.2016
- Bratislava

Vyplýva to z Návrhu štátneho záverečného účtu Slovenskej republiky za rok 2015, ktorý dnes schválili poslanci Národnej rady SR. Materiál plénu predložilo Ministerstvo financií SR.
Deficit Slovenska za minulý rok dosiahol úroveň 2,97 % hrubého domáceho produktu (HDP) a dlh bol vo výške 52,91 % HDP. Deficit vzrástol oproti rozpočtovanej hodnote na rok 2015 o 0,48 % HDP a oproti roku 2014 sa zvýšil o 0,27 % HDP. Dlh oproti predchádzajúcemu roku klesol o 0,99 % HDP. Priemerný schodok európskej dvadsaťosmičky bol pritom 2,4 % HDP a priemerný dlh dosiahol 85,2 % HDP.
"Najvyššie deficity verejnej správy v rámci EÚ vlani vykázali, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, krajiny najviac postihnuté ekonomickou a finančnou krízou," uvádza sa v materiáli. Španielsko dosiahlo deficit 5,1 % HDP, Portugalsko 4,4 % HDP. Úplne najvyšší schodok v roku 2015 vykázalo Grécko vo výške 7,2 % HDP.
Naopak, medzi krajiny s najnižším schodkom patrili tradične severské a pobaltské krajiny. "Švédsko spolu s Estónskom, Nemeckom a Luxemburskom boli krajinami v rámci EÚ, ktoré za rok 2015 vykázali prebytok," píše sa materiáli rezortu financií. Najväčší prebytok pritom vykázalo Luxembursko vo výške 1,2 % HDP.
"Pohľad na najvyšší dlh verejnej správy ukazuje podobný výsledok ako pohľad na schodky, teda najvyššie dlhy vykázali krajiny najviac postihnuté ekonomickou a finančnou krízou, pričom sa medzi nimi nachádzajú aj krajiny s dlhodobo vysokými dlhmi ako Taliansko a Belgicko," konštatuje rezort financií. Najvyšší dlh verejnej správy v minulom roku zaznamenalo Grécko, a to na úrovni 176,9 % HDP, Taliansko vo výške 132,7 % HDP a Portugalsko na úrovni 129,0 % HDP. Najnižší dlh vykázalo Estónsko vo výške 9,7 % HDP. "Slovensko so svojím dlhom 52,91 % HDP patrí stále medzi krajiny s nižším dlhom, čo je dôležité z pohľadu dlhodobej udržateľnosti verejných financií," uviedlo MF SR.
Príjmy štátneho rozpočtu Slovenskej republiky na hotovostnej báze dosiahli ku koncu minulého roka 16,2 miliardy eur a výdavky boli 18,2 miliardy eur.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany
Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.

EÚ chce pomôcť pri vyšetrovaní výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku
Európska komisia je pripravená prispieť k „dôkladnému vyšetrovaniu“ výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku.

PS: Zamestnanci železníc upozorňujú, že vláda nemá víziu modernizácie železníc
Už aj zamestnanci železníc upozorňujú na to, že vláda a minister dopravy Jozef Ráž nemajú žiadnu víziu ako modernizovať železnice.

Nadácia Zastavme korupciu podala pre expozíciu EXPO Osaka podnet na NKÚ
Financovanie slovenskej účasti na svetovej výstave EXPO 2025 v japonskej Osake môže byť predražené.