Stúpa počet žiadostí o osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) vydal v minulom roku 1116 osvedčení Slováka žijúceho v zahraničí, pričom celkovo prijal 1445 žiadostí. Informuje o tom správa ÚSŽZ o štátnej politike a podpore krajanov v zahraničí, ktorú dnes schválila vláda.
Krajania žijúci v Srbsku majú najväčšie zastúpenie aj medzi osobami, ktoré ako Slováci žijúci v zahraničí získali štátne občianstvo SR. Ministerstvo vnútra SR ich celkovo udelilo 82, zo Srbska bolo 58 úspešných žiadateľov.
ÚSŽZ v správe konštatuje, že v posledných rokoch narastajú krajanské aktivity. Tento nárast sa premieta aj do počtu žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu projektov z dotačného systému. "Počet predkladaných žiadostí sa už približuje k číslu 1000 s požiadavkou na podporu vo výške presahujúcej 4.000.000 eur," informuje ÚSŽZ. Zároveň upozorňuje, že v porovnaní s nárastom žiadostí o dotácie, naopak, klesá suma, ktorá je na podporu krajanských aktivít vyčlenená zo štátneho rozpočtu. V roku 2015 to bolo 974.293 eur.
Z oblastí, do ktorých smerovali dotácie, bol najväčší objem prostriedkov poskytnutý na kultúrne aktivity. Dotácie v celkovej výške 499.644 eur prispeli k realizácii 299 projektov v 26 krajinách. Na vzdelávacie aktivity a podporu vyučovania slovenského jazyka poskytol ÚSŽZ dotácie pre 152 projektov v 22 krajinách sveta v celkovej výške 234.333 eur. ÚSŽZ napríklad zabezpečil 94 elektronických programov na vyučovanie slovenského jazyka pre 15 slovenských škôl, resp. škôl s vyučovaním slovenského jazyka v zahraničí.
V oblasti informatívno-prezentačnej a publikačno-vydavateľskej činnosti podporil ÚSŽZ 95 projektov zo 17 štátov vo výške 111.355 eur. Išlo najmä o periodické a cyklické vydavateľské činnosti krajanských subjektov. V prípade krajanských médií dostalo dotáciu 21 projektov v celkovej výške 28.870 eur.
Štátna politika vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí by sa mala v roku 2017 podľa ÚSŽZ naďalej venovať podpore vzdelávania krajanov v slovenskom jazyku a podpore kultúrnych, spoločenských i mediálnych krajanských spolkov. Novinkou by malo byť vytvorenie prvého Almanachu osobností slovenského zahraničia - zborníka príbehov, profilových čŕt, rozhovorov a reportáží osobností Slovákov žijúcich v zahraničí. ÚSŽZ chce na tejto publikácii spolupracovať s redaktormi krajanských médií.
Podľa správy ÚSŽZ sa v krajinách strednej a východnej Európy, v ktorých je slovenská komunita autochtónna, ale i integrovaná, je počet Slovákov v rozmedzí od 270.000 až do 600.000. V zámorí tvorí slovenské komunity od 650.000 do 850.000 Slovákov. Krajanov, ktorí vytvorili slovenské komunity v členských štátoch Európskej únie v rámci novodobej migrácie, odhaduje ÚSŽZ na 150.000 až 190.000.

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu
Štvrtková Bezpečnostná rada SR a výstupy po nej sú zneužitím pôdy Úradu vlády SR na čisto politickú agendu. Myslí si to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.

Ministri sa zhodujú, že atentát nebol len útokom na človeka, ale i na spoločnosť
Minuloročný útok na premiéra Roberta Fica nebol len útokom na človeka, ale na celý právny štát, demokratický systém, ako aj na hodnoty slobody, rešpektu a spolupatričnosti. Zhodujú sa na tom členovia vlády SR.

Bezpečnostné zložky zachytili muža, ktorý sa chystal prísť do Handlovej
Muž mal na sociálnych sieťach zverejňovať nenávistné vyjadrenia.

SAV: Publikácia, ktorej spoluautorom je Kotlár, má vedecké nedostatky
Slovenská akadémia vied zverejnila stanovisko k publikácii o mRNA vakcínach proti covidu.

Žilinka: Skončím vo funkcii vtedy, keď sa naplní môj čas
Generálny prokurátor Maroš Žilinka skončí vo funkcii vtedy, keď sa naplní jeho čas. Otázky o zotrvaní na poste nie sú podľa neho na mieste. Žilinka to uviedol vo štvrtok po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.