• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
10°Bratislava

Šéf tajnej služby obhajoval odpočúvanie ľudí v USA

  • 16:51 07.06.2013
  • WASHINGTON
Šéf tajnej služby obhajoval odpočúvanie ľudí v USA

Šéf americkej Národnej spravodajskej služby (DI) James Clapper v piatok obhajoval kontroverznú praktiku zo strany Bieleho domu, v rámci ktorej vláda zaznamenáva údaje o hovoroch v prípade miliónov obyvateľov USA.

Reagoval tým na škandál, ktorý tento týždeň zverejnil britský denník The Guardian. V prípade Clappera ide o prvého vysokého predstaviteľa amerických úradov, ktorý ku kauze zaujal oficiálne stanovisko.

Clapper spresnil, že zaznamenávanie údajov o hovoroch bolo možné na základe novely zákona o odpočúvaní tajnými službami, o ktorej nedávno tajne rokoval aj Kongres. Odpočúvanie však podľa neho "nemôže byť namierené na akéhokoľvek amerického občana," ale jeho cieľom bolo zamerať sa na "Neameričanov žijúcich mimo USA".

The Guardian vo štvrtok informoval, že americká vláda zaznamenávala takzvané metadáta v prípade telefonickej a internetovej komunikácie miliónov Američanov. Nejde o odpočúvanie v pravom zmysle slova, ale o získavanie a uchovávanie informácií ako miesto, dĺžka a iné detaily hovorov. Praktiku podľa denníka umožnilo tajné rozhodnutie súdu. The Guardianu sa podarilo získať kópiu dokumentu, ktorý dokazuje, že Obamova administratíva si zaznamenáva komunikáciu miliónov amerických občanov. Robí tak bez ohľadu na to, či sú podozriví z akýchkoľvek zločinov a väčšinou ide o bežných ľudí, voči ktorým sa nevedie žiadne vyšetrovanie. Ide o zákazníkov komunikačnej spoločnosti Verizon. Jej šéf Ed McFadden sa však ku škandálu odmietol vyjadriť. Verizon eviduje 121 miliónov zákazníkov, ktorí využívajú jeho telefonické aj bezdrôtové siete.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Do predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska je zapletený aj slovenský občan

Do predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska je zapletený aj slovenský občan

DNES - 19:32Zahraničné

Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine.

Ženu pochovali zaživa, z hrobu ju zachránila polícia

Ženu pochovali zaživa, z hrobu ju zachránila polícia

DNES - 19:13Zahraničné

Živú 36-ročnú ženu našli zamurovanú v úzkom priestore v hrobovej stene na cintoríne v Brazílii

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

DNES - 18:26Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

DNES - 18:21Zahraničné

Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Pápež František: Mier musí byť najvyšším  cieľom

Pápež František: Mier musí byť najvyšším cieľom

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vo videoodkaze o konflikte na Ukrajine povedal, že táto vojna je "šialenstvo" a "dokonca aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier".