KĽDR je prístupné rokovaniam so Soulom, obnovia horúcu linku
- 11:43 07.06.2013

Pchjongjang obnoví horúcu linku s Juhom.Archívne foto: SITA/AP Photo/KCNA Južná Kórea súhlasí s prípravným stretnutím, no chce iné miesto
KĽDR navrhla, aby sa prípravné, pracovné rozhovory konali v nedeľu v severokórejskom Kchäsongu. Južná Kórea by však dala prednosť ich konaniu v pohraničnej dedine Panmundžon v demilitarizovanej zóne.
"Stretnutie na pracovnej úrovni je nutné pred ministerským stretnutím, ktoré navrhol Juh," povedal hovorca severokórejského Výboru pre pokojné znovuzjednotenie Kórey.SOUL 7. júna (WEBNOVINY) - Severná Kórea v piatok oznámila, že obnoví horúcu linku s Južnou Kóreou.
Stalo sa tak deň po tom, čo sa vo štvrtok obe Kórey nečakane dohodli na začatí dialógu o znovuotvorení spoločného komplexu, pričom Južná Kórea navrhla rokovania na ministerskej úrovni v Soule 12. júna.
Pchjongjang privítal rýchlu odpoveď Juhu a navrhol prvotnú diskusiu na nižšej úrovni už v nedeľu v Kchäsongu. Takzvanú horúcu linku, ktorá bola využívaná pri organizovaní dopravy medzi spoločným priemyselným parkom Kchäsongom a hranicou, Severokórejčania zrušili ešte v marci. Linka Červeného kríža slúžila na komunikáciu medzi vládami a nahrádzala tak neexistujúce diplomatické vzťahy.
Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že je otvorená rokovaniam s Južnou Kóreou o znovuotvorení Kchäsongu, ktorý uzavrela v apríli. Išlo pritom o prvú odpoveď na ponuku Soulu, ktorý v máji navrhol rozhovory na vládnej úrovni.
Výbor pre mierové zjednotenie Kórey v Pchjongjangu oznámil ochotu režimu rokovať v stanovisku, ktoré priniesli vo štvrtok štátne médiá. Severokórejský návrh zahŕňal tiež ponuku diskusie o obnovení cezhraničnej turistiky zrušenej v roku 2008 ako aj o pokračovaní zjednocovania rodín rozdelených od Kórejskej vojny.
Severná Kórea z Kchäsongu začiatkom apríla stiahla všetkých 53 000 zamestnancov, odmietla rokovať o pokračovaní jeho prevádzky a Juhokórejčanom zakázala prístup do komplexu. Dôvodom bolo stupňujúce sa napätie medzi oboma susednými krajinami, ktoré súviselo s vyhrážkami Pchjongjangu o použití jadrovej zbrane voči Soulu.
Komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá doteraz pokračovala aj napriek napätiu v regióne. Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj príjmov a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.