• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.6.2024Meniny má Anton
13°Bratislava

V Turecku sa koná konferencia o EÚ, Istanbul navštívi Fico

  • 13:24 07.06.2013
  • ISTANBUL
V Turecku sa koná konferencia o EÚ, Istanbul navštívi Fico

Symbolickú záštitu nad podujatím prevzal kritizovaný turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorého vláda čelí mohutným protestom.

V tureckom Istanbule sa v piatok začína dvojdňová konferencia, ktorej ťažiskom budú vzťahy medzi EÚ a Tureckom, dlhodobo sa neúspešne uchádzajúcim o členstvo v európskom bloku. 

Podujatie sa bude konať v čase protivládnych nepokojov, ktorých ohniskom je práve Istanbul. Dejiskom medzinárodnej konferencie za účasti viacerých významných diplomatov z viac ako 30 krajín bude luxusný hotel neďaleko námestia Taksim, kde sa od piatku konajú veľké demonštrácie. 

Organizátori konferencie chcú poukázať na to, že prijatie Ankary do EÚ bude prospešné pre obe strany i región.

Symbolickú záštitu nad podujatím prevzal kritizovaný turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa vo štvrtok vrátil z turné po severnej Afrike. Rokovať s ním by mal aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý ako jediný prítomný zahraničný predseda vlády bude jednou z hlavných postáv konferencie. 

Obaja lídri by spolu s hlavným vyjednávačom medzi Tureckom a EÚ Egemenom Bagisom mali vystúpiť s ústrednými prejavmi. Štvrtým by podľa oficiálneho programu mal byť český eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle.

Turecko čaká na vstup do EÚ už 50 rokov, aj keď oficiálne prístupové rokovania, ktorých výsledkom by malo byť plnoprávne členstvo krajiny, trvajú až od roku 2005. Ankara však doteraz uzavrela iba jednu z 35 politických kapitol. 

Väčšina z nich je momentálne zmrazená na podnet Bruselu, Cypru a Francúzska, pričom jednu z hlavných prekážok tvorí odmietanie Turkov sprístupniť svoje prístavy a letiská cyperským dopravcom.Nemecko a Francúzsko ako najvplyvnejšie krajiny EÚ vstup Turkov do únie nepodporujú a namiesto neho ponúkajú moslimskej krajine privilegované partnerstvo.

Tureckým ambíciám a imidžu vlády aktuálne prebiehajúce nepokoje nepomáhajú. Demonštrácie vypukli minulý piatok po tom, ako polícia tvrdo zakročila proti odporcom plánovanej prestavby populárneho námestia Taksim v Istanbule. 

Opozícia obviňuje vládu z presadzovania nedemokratických reforiem a potlačovania osobných slobôd smerujúcich k islamizácii spoločnosti. Práve dodržiavanie ľudských práv je najväčšou výčitkou Bruselu smerom k Ankare.

Premiér hrozí zásahom proti demonštrantom

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v piatok po návrate do vlasti z Afriky ostro vyzval na zastavenie protivládnych demonštrácií, ktoré sa podľa neho zmenili na vandalizmus. 

"Nemôžeme zatvárať oči pred tým, ako niekto ničí mier a demokraciu v krajine," vyhlásil pred davom tisícov prívržencov, ktorí ho privítali na istanbulskom letisku. 

Zdôraznil, že v prípade pokračujúcich protestov "bude konať", bližšie však svoju hrozbu nešpecifikoval. 

Protesty nadobúdajú medzinárodný rozmer, keďže v Istanbule sa v piatok začína dvojdňová konferencia, ktorej ťažiskom budú vzťahy medzi EÚ a Tureckom. Viaceré krajiny únie už vyjadrili znepokojenie nad tvrdými zásahmi policajných síl proti demonštrantom.

Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lídri G7 sa dohodli: Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

Lídri G7 sa dohodli: Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

DNES - 6:10Zahraničné

Štáty skupiny G7 sa predbežne dohodli, že Ukrajine do konca tohto roku zabezpečia 50 miliárd dolárov, ktoré získajú s pomocou zmrazených ruských aktív.

Ruská invázia na Ukrajinu môže byť príčinou až 175 miliónov ton emisií CO2

Ruská invázia na Ukrajinu môže byť príčinou až 175 miliónov ton emisií CO2

DNES - 6:06Zahraničné

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu môže byť príčinou až 175 miliónov ton emisií oxidu uhličitého.

Úrad juhokórejského prezidenta: Putin o niekoľko dní pricestuje do KĽDR

Úrad juhokórejského prezidenta: Putin o niekoľko dní pricestuje do KĽDR

VČERA - 22:13Zahraničné

Ruský prezident pricestuje do Severnej Kórey "už o niekoľko dní", povedal v stredu novinárom nemenovaný predstaviteľ úradu juhokórejského prezidenta počas štátnej návštevy v Kazachstane.

Biely dom: Správy, že Rusko ponúka ukrajinské deti na adopciu, sú dôveryhodné

Biely dom: Správy, že Rusko ponúka ukrajinské deti na adopciu, sú dôveryhodné

VČERA - 20:58Zahraničné

Za dôveryhodné označil v stredu americký Biely dom správy, že Rusko dáva na adopciu deti unesené z Ukrajiny.

Stoltenberg: NATO chce od USA prevziať koordináciu dodávok zbraní pre Ukrajinu

Stoltenberg: NATO chce od USA prevziať koordináciu dodávok zbraní pre Ukrajinu

VČERA - 20:20Zahraničné

Severoatlantická aliancia (NATO) sa pripravuje na prevzatie úlohy koordinátora dodávok zbraní pre Ukrajinu od Spojených štátov.