• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
10°Bratislava

V Turecku sa koná konferencia o EÚ, Istanbul navštívi Fico

  • 13:24 07.06.2013
  • ISTANBUL
V Turecku sa koná konferencia o EÚ, Istanbul navštívi Fico

Symbolickú záštitu nad podujatím prevzal kritizovaný turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorého vláda čelí mohutným protestom.

V tureckom Istanbule sa v piatok začína dvojdňová konferencia, ktorej ťažiskom budú vzťahy medzi EÚ a Tureckom, dlhodobo sa neúspešne uchádzajúcim o členstvo v európskom bloku. 

Podujatie sa bude konať v čase protivládnych nepokojov, ktorých ohniskom je práve Istanbul. Dejiskom medzinárodnej konferencie za účasti viacerých významných diplomatov z viac ako 30 krajín bude luxusný hotel neďaleko námestia Taksim, kde sa od piatku konajú veľké demonštrácie. 

Organizátori konferencie chcú poukázať na to, že prijatie Ankary do EÚ bude prospešné pre obe strany i región.

Symbolickú záštitu nad podujatím prevzal kritizovaný turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa vo štvrtok vrátil z turné po severnej Afrike. Rokovať s ním by mal aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý ako jediný prítomný zahraničný predseda vlády bude jednou z hlavných postáv konferencie. 

Obaja lídri by spolu s hlavným vyjednávačom medzi Tureckom a EÚ Egemenom Bagisom mali vystúpiť s ústrednými prejavmi. Štvrtým by podľa oficiálneho programu mal byť český eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle.

Turecko čaká na vstup do EÚ už 50 rokov, aj keď oficiálne prístupové rokovania, ktorých výsledkom by malo byť plnoprávne členstvo krajiny, trvajú až od roku 2005. Ankara však doteraz uzavrela iba jednu z 35 politických kapitol. 

Väčšina z nich je momentálne zmrazená na podnet Bruselu, Cypru a Francúzska, pričom jednu z hlavných prekážok tvorí odmietanie Turkov sprístupniť svoje prístavy a letiská cyperským dopravcom.Nemecko a Francúzsko ako najvplyvnejšie krajiny EÚ vstup Turkov do únie nepodporujú a namiesto neho ponúkajú moslimskej krajine privilegované partnerstvo.

Tureckým ambíciám a imidžu vlády aktuálne prebiehajúce nepokoje nepomáhajú. Demonštrácie vypukli minulý piatok po tom, ako polícia tvrdo zakročila proti odporcom plánovanej prestavby populárneho námestia Taksim v Istanbule. 

Opozícia obviňuje vládu z presadzovania nedemokratických reforiem a potlačovania osobných slobôd smerujúcich k islamizácii spoločnosti. Práve dodržiavanie ľudských práv je najväčšou výčitkou Bruselu smerom k Ankare.

Premiér hrozí zásahom proti demonštrantom

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v piatok po návrate do vlasti z Afriky ostro vyzval na zastavenie protivládnych demonštrácií, ktoré sa podľa neho zmenili na vandalizmus. 

"Nemôžeme zatvárať oči pred tým, ako niekto ničí mier a demokraciu v krajine," vyhlásil pred davom tisícov prívržencov, ktorí ho privítali na istanbulskom letisku. 

Zdôraznil, že v prípade pokračujúcich protestov "bude konať", bližšie však svoju hrozbu nešpecifikoval. 

Protesty nadobúdajú medzinárodný rozmer, keďže v Istanbule sa v piatok začína dvojdňová konferencia, ktorej ťažiskom budú vzťahy medzi EÚ a Tureckom. Viaceré krajiny únie už vyjadrili znepokojenie nad tvrdými zásahmi policajných síl proti demonštrantom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Do predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska je zapletený aj slovenský občan

Do predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska je zapletený aj slovenský občan

DNES - 19:32Zahraničné

Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine.

Ženu pochovali zaživa, z hrobu ju zachránila polícia

Ženu pochovali zaživa, z hrobu ju zachránila polícia

DNES - 19:13Zahraničné

Živú 36-ročnú ženu našli zamurovanú v úzkom priestore v hrobovej stene na cintoríne v Brazílii

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

DNES - 18:26Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

DNES - 18:21Zahraničné

Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Pápež František: Mier musí byť najvyšším  cieľom

Pápež František: Mier musí byť najvyšším cieľom

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vo videoodkaze o konflikte na Ukrajine povedal, že táto vojna je "šialenstvo" a "dokonca aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier".