• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.5.2018Meniny má Ela
25°Bratislava

Zdravotné sestry u nás zarobia 700 eur v hrubom, v Rakúsku 1.930 eur

  • 12:13 04.01.2016
  • Bratislava
Zdravotné sestry u nás zarobia 700 eur v hrubom, v Rakúsku 1.930 eur

Podnikateľská aliancia Slovenska nedávno uverejnila štúdiu, podľa ktorej už vyše 300.000 Slovákov pracuje v zahraničí.


Cesta z Bratislavy do Viedne trvá len hodinu. Zrána sú vlaky plné cestujúcich, ktorí idú pracovať do Rakúska. Je však aj čoraz viac Slovákov, ktorí svojej vlasti navždy ukazujú chrbát a smerujú do západnej Európy. Krajinu pomaly opúšťajú odborné pracovné sily.

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) nedávno uverejnila štúdiu, podľa ktorej už vyše 300.000 Slovákov pracuje v zahraničí. K nim treba pripočítať 30.000 študentov, ktorí študujú v cudzine. Podľa prieskumu 70 % Slovákov žijúcich v zahraničí sa nechce vrátiť domov. Časopis The Slovak Spectator to pokladá za alarmujúce. Na otázku, čo by viedlo študentov k návratu, uviedli na prvom mieste vyššie mzdy. PAS upozorňuje na to, že mnohé slovenské firmy majú problémy, aby našli vhodný personál.

Odchod mladých ľudí má nepriaznivý vplyv aj na sociálny systém. Európsky štatistický úrad Eurostat vychádza z toho, že počet obyvateľov vo viacerých východoeurópskych krajinách bude dramaticky klesať. Počet obyvateľov Slovenska by sa mal do roku 2080 znížiť o viac ako 25 %. V Rakúsku by sa mal počet obyvateľov v rovnakom čase vďaka migrácii zvýšiť zo súčasných 8,4 na 9,6 milióna.

Ako príklad pre obrovské rozdiely v príjmoch medzi Rakúskom a Slovenskom poslúži zdravotníctvo. Priemerný nástupný príjem zdravotnej sestry na Slovensku je menej ako 700 eur hrubého mesačne, v Rakúsku je to 1930 eur.

Slovenské zdravotné sestry sa s tým však neuspokojujú. Najprv demonštrovali pred parlamentom. Pretože to málo pomohlo, nedávno viac ako 1000 ich zatiaľ podalo výpovede. Obvinili vládu, že pri zákone o minimálnej mzde v zdravotníctve nepristúpila na ich požiadavky.

Lebo zákon vidí len jednu minimálnu mzdu 695 eur. Čoraz viac postihnutých sa obzerá po nejakej práci v zahraničí. Jednou z možností v Rakúsku je 24-hodinové opatrovateľstvo. V Rakúsku je už 53.000 opatrovateliek z východnej Európy, ktoré sa starajú o starých ľudí. Z nich prišlo 56 % zo Slovenska a 32 % z Rumunska.

Pre mnoho sestričiek je to len medzistupeň, aby neskôr získali miesto v rakúskej nemocnici. Väčšina opatrovateliek nemá dostatočné zdravotnícke vzdelanie. Ich predložené kvalifikačné dokumenty sa v Rakúsku sotva skúmajú.

Problémy na Slovensku nie sú výnimočné. Takmer vo všetkých východoeurópskych krajinách existuje exodus lekárov.

Rakúska lekárska komora zozbierala údaje o zdravotníckom systéme na Balkáne a hovorí o regióne "medzi únikom lekárov a kolapsom systému". V rumunských nemocniciach panujú katastrofálne pomery. Priemerný mesačný príjem špičkových lekárov sa pohybuje medzi 250 až 1500 eurami. V roku 2014 opustilo Rumunsko 2450 lekárov. Ich odchodom trpia najmä nemocnice. V nich pracuje len polovica počtu zdravotníkov v porovnaní s tým, čo stanovujú normy.

V Srbsku zarobí atestovaný lekár maximálne 900 eur. V súvislosti s úspornými opatreniami sa mzdy lekárom znížili o 10 %. V Bulharsku 80 % študentov medicíny po skončení štúdia odchádza do zahraničia.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mitrík: Prezident Kiska je naklonený myšlienke osobitného kontrolného výboru

Mitrík: Prezident Kiska je naklonený myšlienke osobitného kontrolného výboru

VČERA - 18:28Ekonomické

Podľa Mitríka je Slovensko jediným štátom Vyšehradskej štvorky a širšieho okolia, ktorý takýto výbor nemá.

SPF: Postup fondu pri reštitúcii kritizovanej SaS bol v súlade so zákonom

SPF: Postup fondu pri reštitúcii kritizovanej SaS bol v súlade so zákonom

VČERA - 18:25Ekonomické

Uviedol to hovorca Slovenského pozemkového fondu v reakcii na brífing predstaviteliek SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jarmily Halgašovej.

Anna Zemanová navrhuje zákonom zakázať konzumáciu mäsa zo psa či mačky

Anna Zemanová navrhuje zákonom zakázať konzumáciu mäsa zo psa či mačky

VČERA - 16:59Ekonomické

Zákaz navrhuje poslankyňa Národnej rady SR za SaS Anna Zemanová v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o veterinárnej starostlivosti.

SaS: SPF pridelil v rámci reštitúcií za záhrady v Levoči pôdu aj vo Vysokých Tatrách

SaS: SPF pridelil v rámci reštitúcií za záhrady v Levoči pôdu aj vo Vysokých Tatrách

VČERA - 16:41Ekonomické

Ďuriš Nicholsonová opísala celý sled udalostí týkajúcich sa tejto reštitúcie. SaS chce zdokumentovaný prípad spolu s trestným oznámením odovzdať na generálnu prokuratúru v priebehu budúceho týždňa.

Kiska: Slovenské poľnohospodárstvo stojí na hrane, treba doň vrátiť poriadok

Kiska: Slovenské poľnohospodárstvo stojí na hrane, treba doň vrátiť poriadok

VČERA - 15:36Ekonomické

Rozhodujúcim hráčom je podľa Kisku Slovenský pozemkový fond.

TV program