• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 26.4.2024Meniny má Jaroslava
Bratislava

Novembrové udalosti vnímame menej pozitívne, ukázal prieskum

  • 7:39 14.11.2014
  • BRATISLAVA
Novembrové udalosti vnímame menej pozitívne, ukázal prieskum

Víťazmi po revolúcii sa podľa výsledkov prieskumu agentúry Focus stali podnikatelia, disidenti, veriaci, mladí ľudia a inteligencia. Naopak, rok 1989 priniesol skôr stratu starším ľuďom, roľníkom a farmárom.

Udalosti novembra 1989 vníma pozitívne 51 percent Slovákov a 61 percent obyvateľov Českej republiky.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý sa uskutočnil na začiatku októbra na reprezentatívnej vzorke vyše 1000 respondentov v oboch krajinách. Na Slovensku dáta zbierala agentúra Focus. Prieskum uskutočnil Inštitút pre verejné otázky a Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.

Na Slovensku z historických udalostí priaznivejšie ľudia vnímajú Slovenské národné povstanie (61 percent), vznik samostatnej Slovenskej republiky (58 percent) a prvú ČSR (53 percent). Oproti prieskumu spred piatich rokov na Slovensku ubudlo šesť percent ľudí vnímajúcich november '89 pozitívne.

V Česku sa pozitívnejšie ako november 1989 vníma z historických období iba prvá ČSR (62 percent). Vznik samostatnej ČR vníma kladne 47 percent respondentov. V prieskume v súvislosti s udalosťami spred 25 rokov je slovenská verejnosť takmer vo všetkých ohľadoch mierne kritickejšia ako česká, upozornila sociologička Oľga Gyárfášová na tlačovej besede.

Súvisiace:

So slobodou nevieme nakladať, tvrdí aktér novembra '89

V Bratislave stále chýba centrálny pamätník k novembru '89

Psychiater: Štvrťstoročie od novembra ´89 strácame hodnoty

Slováci si od nežnej revolúcie polepšili, rástli im aj platy

Život pred novembrom a teraz

Až 66 percent Čechov, teda dve tretiny odpovedali pozitívne na otázku, či zmena spoločenského systému v roku 1989 stála za to. Sociologička Zora Bútorová upozornila, že na Slovensku si to myslí 58 percent respondentov. Spokojnosť so zmenou, ktorá prišla, rastie v oboch krajinách so vzdelaním. Študenti sú v oboch republikách tou skupinou, čo sa najviac hlási k odkazu nežnej revolúcie.

Potom sú to ľudia, ktorí majú prácu, na rozdiel od dôchodcov a nezamestnaných, ktorí predstavujú najfrustrovanejšiu časť našej populácie, dodala Bútorová. Ľudia v mladom a mladšom strednom veku, teda do 44 rokov sú tí, ktorí sa k novembru '89 hlásia výraznejšie. Podpora klesá s vekom a v skupine nad 65 na Slovensku je to už menšinová podpora, len 38 percent, upozornila.

Respondenti hodnotili život pred rokom 1989 a teraz. Výrazne kladne hodnotili možnosť študovať, cestovať do zahraničia alebo pracovať tam, slobodný prístup k informáciám, prístup k vzdelaniu, možnosť vyjadriť svoj názor a možnosť slobodne sa zúčastňovať na verejnom živote. Ako horšiu vnímajú situáciu v oblasti bezpečnosti a kriminality, sociálnych istôt, pracovných príležitostí a zdravotnej starostlivosti.

November vraj priniesol stratu najmä starším

Víťazmi po revolúcii sa podľa výsledkov prieskumu stali podnikatelia, disidenti, veriaci, mladí ľudia a inteligencia. Naopak, rok 1989 priniesol skôr stratu starším ľuďom, roľníkom a farmárom. Bútorová upozornila, že na Slovensku si až 51 percent verejnosti myslí, že zmeny priniesli stratu pre pracovitých, slušných a poctivých ľudí. Toto je pre ľudí jedno z najväčších sklamaní, dodala. V Česku tento pocit nie je až taký silný. V ČR je nadpolovičná väčšina tých, čo si myslia, že po nežnej revolúcii získali alebo nestratili.

Hoci sa blíži 25. výročie od pádu komunizmu, iba pre štvrtinu slovenských občanov sú novembrové udalosti častou alebo občasnou témou rozhovorov. O prednovembrovom živote a udalostiach novembra najzriedkavejšie diskutujú mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov v oboch republikách, čo podľa Bútorovej nie je veľmi dobré. Podrobné výsledky prieskumu sú zverejnené na stránke Inštitútu pre verejné otázky Ivo.sk.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jourová: Ani Európska komisia, ani slovenská vláda si neprajú, aby SR prišla o eurofondy

Jourová: Ani Európska komisia, ani slovenská vláda si neprajú, aby SR prišla o eurofondy

VČERA - 21:25Domáce

Uviedla to podpredsedníčka Európskej komisie a eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová na štvrtkovej tlačovej besede v Bratislave.

Susko: Ministerstvo nežiadalo Najvyšší súd o konkrétne spisy, iba záznamy o prerozdeľovaní

Susko: Ministerstvo nežiadalo Najvyšší súd o konkrétne spisy, iba záznamy o prerozdeľovaní

VČERA - 14:43Domáce

Ministerstvo spravodlivosti SR žiadalo od Najvyššieho súdu SR iba záznamy o procese prerozdeľovania spisov cez informačný systém.

Vážna nehoda na diaľnici D1: Zrazili sa tri vozidlá

Vážna nehoda na diaľnici D1: Zrazili sa tri vozidlá

VČERA - 14:06Domáce

Diaľnica je pre nehodu neprejazdná.

Pojednávanie v kauzách Donovaly a Báč zrušili, obžalovaným je aj Kočner

Pojednávanie v kauzách Donovaly a Báč zrušili, obžalovaným je aj Kočner

VČERA - 13:09Domáce

Na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu sa vo štvrtok mal začať proces v kauzách Donovaly a Báč, ktoré sa týkajú páchania ekonomickej trestnej činnosti.