Prieskum: Väčšina Slovákov súhlasí s členstvom SR v EÚ aj NATO

S členstvom Slovenska v Európskej únii súhlasí 74 percent dospelých obyvateľov SR, 58 percent súhlasí s členstvom v Severoatlantickej aliancii.
Výsledky vyplývajú z reprezentatívneho výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Zber údajov realizovala v dňoch 31.5.–4.6. na vzorke 1012 respondentov agentúra Focus. TASR o tom informovala Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky.
Väčšinový súhlas s členstvom v oboch integračných zoskupeniach je podľa výskumu medzi potenciálnymi voličmi všetkých relevantných politických strán s výnimkou ĽS-Naše Slovensko. „Medzi priaznivcami tejto strany, ktorá programovo členstvo Slovenska v EÚ i NATO odmieta, je pomer súhlasných a nesúhlasných názorov otočený – členstvo v EÚ schvaľuje 46 percent, 53 percent ho odmieta. V prípade NATO je to len 30 percent súhlasných a až 66 percent nesúhlasných odpovedí,“ priblížila Gyárfášová.
Najvyšší podiel zástancov členstva v EÚ je medzi voličmi SaS (95 percent), nasledujú voliči KDH (85 percent) a SNS (82 percent). „Ukazuje sa, že elektorát SaS zďaleka nenasleduje EÚ-kritickú pozíciu lídra strany. Práve naopak, jednoznačne, dalo by sa povedať 'do nohy', podporuje členstvo v EÚ,“ hovorí Gyárfášová. Za zaujímavý považuje aj pro-EÚ postoj stúpencov SNS, ktorá v minulosti vyslovovala voči integrácii značné výhrady.
Gyárfášová považuje voličov SNS za „integračný mainstream“, podobne ako elektorát Smeru-SD. Posun predsedu strany a premiéra od kritiky Bruselu v utečeneckej otázke k formulovaniu slovenských ambícií byť „v prvej lige“ podľa nej stabilizoval, či dokonca posilnil proeurópske nálady priaznivcov Smeru-SD aj celej slovenskej verejnosti. „Silná podpora pre členstvo v EÚ však môže byť i reakciou slovenskej verejnosti na turbulentný vývoj vo Veľkej Británii a brexit, väčšiu prítomnosť európskej agendy v slovenskom verejnej debate okolo možných scenárov budúceho vývoja či vyhranením sa voči jasne EÚ-odmietavým postojom extrémnej pravice,“ myslí si Gyarfášová.
Výskum IVO zaznamenal väčšinovú podporu aj pre členstvo Slovenska v NATO (58 percent), nesúhlasne sa vyslovilo 36 percent opýtaných. „Členstvo v aliancii vždy predstavovalo pre verejnosť citlivejšiu tému,“ domnieva sa Gyarfášová. Výsledky podľa nej naznačujú, že v otázke plnenia našich záväzkov (napríklad nedávne vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia či umiestnenie styčného veliteľstva NATO na Slovensku) nie je nevyhnutné robiť komunikačné „skrývačky“ v záujme nedráždenia predpokladanej anti-NATO nálady. „Práve naopak, otvorená a sebavedomá komunikácia politikov môže posilniť pozitívnu identifikáciu občanov,“ uzavrela Gyarfášová.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.