Najstarší literárny festival na Slovensku: Slovesná jar jubiluje

Organizátorom podujatia je Slovenský literárny ústav Matice slovenskej. Okrem divadelného predstavenia pripravila Matica slovenská tiež výstavy, prednášky, besedy a koncerty.
"Aj napriek statusu najstaršieho literárneho festivalu ostáva Slovesná jar sviežim, mladistvým a aktuálnym fórom pre literátov a umelcov nielen zo Slovenska," skonštatoval Slovenský literárny ústav Matice slovenskej (SLÚ MS), ktorý je organizátorom podujatia.
Návštevníci festivalu sa budú môcť v Martine stretnúť i so slovenskými spisovateľmi, umelcami a kultúrnymi pracovníkmi žijúcimi v zahraničí, pripomenú si tiež 100. výročie úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského, ako aj 170. výročie založenia Slovenských pohľadov – najstaršieho kultúrneho periodika v Európe. "Dôstojne zarezonuje i aktuálne 155. výročie prijatia Memoranda národa slovenského, ktoré je taktiež neodmysliteľne spojené s metropolou Turca. Pri príležitosti storočnice Vajanského úmrtia naštudovali divadelníci z Liptovského Mikuláša hru Syn veľkého otca, ktorej premiéra sa uskutoční počas prvého dňa konania Slovesnej jari," priblížil časť programu SLÚ MS.
Okrem divadelného predstavenia pripravila Matica slovenská tiež výstavy, prednášky, besedy a koncerty. "Na založenie festivalu Slovesná jar, peripetie a radosti jej trvania až do dneška si v spomienkovom programe nazvanom príznačne Zlaté šesťdesiate zaspomínajú duchovní otcovia podujatia Mišo A. Kováč, Jaroslav Rezník, Peter Štrelinger a ďalší. Bokom nezostane ani mladá pôvodná spisba, ktorej bude patriť podujatie nazvané Stretnutie s mladou literatúrou," dodal organizátor a garant festivalu.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.