Maďarský minister: Nevracajte prisťahovalcov k nám, ale do Grécka
- 19:34 27.05.2016
- Budapešť

Členské krajiny EÚ avizovali vrátenie takmer 11 tisíc migrantov do Maďarska.
"Do Maďarska chcú vrátiť 52.000 prisťahovalcov, najmä z Nemecka a Švédska. Všetkým partnerom odkazujeme, že migranti prišli cez Grécko a ak sa tam nezaregistrovali, to neznamená, že ich treba poslať do Maďarska," povedal Lázár.
Podľa informácií servera magyaridok.hu do 24. mája avizovali členské krajiny EÚ vrátenie celkom 10.925 migrantov do Maďarska. Možnosť vrátenia migrantov na základe dublinskej dohody chcú využiť v najväčšej miere Nemecko, Rakúsko, Francúzsko a Švédsko. Doposiaľ bolo na maďarské územie vrátených 278 cudzincov - najmä Sýrčanov, Afgancov a Iračanov.
Lázár kritizoval skutočnosť, že EÚ sa dohodla s Tureckom v otázke migrantov a považuje ho za bezpečnú krajinu, Grécko však nie. "Migranti vstupujú na územie Únie prvýkrát v Grécku," pripomenul Lázár s tým, že takýto postoj EÚ je neudržateľný.
Podotkol, že nie je na mieste kritizovať Maďarsko za to, že nepomáha, pretože v tomto roku prijalo už 300 utečencov, u ktorých sa v rámci azylového procesu preukázalo, že sú politickými utečencami.
"Mimochodom - z tých, ktorí prichádzajú k maďarským hraniciam, iba zhruba desatina tvrdí, že prichádza zo Sýrie," poznamenal Lázár.

Zomrela známa česká herečka, držiteľka ceny Thálie
Herečka známa z filmov aj divadla bola držiteľkou ceny Thálie za celoživotné činoherné majstrovstvo.

Nemecko po útokoch na Ukrajinu avizuje nové „bolestivé“ sankcie voči Rusku
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v nedeľu vyhlásil, že spojenci Kyjeva musia dať ráznu odpoveď na najväčšiu vlnu ruských útokov od začiatku vojny, ktorej Ukrajina čelila v noci na nedeľu.

Hrozivý objav v Alpách: Našli tam telá piatich ľudí
Po náleze opustených lyží sa v oblasti našli aj telá.

Po Cannes boli v nedeľu prerušené dodávky elektriny aj v meste Nice
Kvôli požiaru v rozvodni sa v nedeľu ráno v juhofrancúzskom meste Nice bez dodávok elektriny ocitlo takmer 45.000 domácností.

Podozrivá z útoku nožom v Hamburgu sa na súde priznala k činu
Tridsaťdeväťročná žena podozrivá z piatkového útoku nožom na železničnej stanici v nemeckom meste Hamburg, ktorý zranil 18 ľudí, sa na súde priznala k činu.