Národný umelec M. Schneider-Trnavský zasvätil svoj život ľudovej hudbe

Vo svojej dobe bol najpopulárnejším a rešpektovaným slovenským skladateľom najmä vďaka piesňam, z ktorých mnohé zľudoveli.
Vo svojej dobe bol najpopulárnejším a rešpektovaným slovenským skladateľom najmä vďaka piesňam, z ktorých mnohé zľudoveli (Keby som bol vtáčkom, Ružičky a pod.). Aj keď v hudbe vychádzal z neskororomantických pozícií, svojím dielom predvídal nástup hudobnej moderny a má nezastupiteľné miesto vo vývoji slovenskej hudby 20. storočia.
Mikuláš Schneider sa narodil 24. mája 1881 v Trnave. Hudobné vzdelanie získal na konzervatóriách v Budapešti a vo Viedni, štúdiá ukončil v roku 1905 v Prahe, kde sa učil hre na organe u Josefa Kličku a kompozíciu u Karla Steckera. Plodnú kariéru zahájil úpravami národných piesní pre spev a klavír. V jeho prvej zbierke pôvodných piesní (1907) je aj prvá harmonická úprava hymnickej piesne Nad Tatrou sa blýska. V období, keď Svetozár Hurban Vajanský nádejnému skladateľovi pridal k priezvisku prímenie Trnavský, vznikali jeho prvé pôvodné piesne a zborové skladby. Mikuláš Schneider-Trnavský pôsobil najprv ako regenschori, teda správca cirkevného zboru – chóru Pravoslávnej cirkvi vo Veľkom Bečkereku (teraz Zrenjanin v Srbsku). V roku 1908 sprevádzal vtedy veľmi známeho českého barytonistu Božu Umirova (Bohumír Nepomucký) na koncertnom turné v hudobných metropolách Európy. Na pódiách v nemeckom Berlíne či francúzskom Paríži zazneli v rámci svetového piesňového repertoáru v podaní Umirova aj skladateľove skladby uvedené v programoch ako "slovenské piesne", čo desať rokov pred vznikom Československa bola ojedinelá prezentácia slovenskej kultúry v zahraničí.
Po návrate do rodnej Trnavy prijal miesto regenschoriho pri chráme Sv. Mikuláša. Písal chrámové diela, upravoval duchovné a ľudové piesne, rozvíjal svoje umenie v nových zbierkach umelých piesní. Písal aj inštrumentálne a orchestrálne diela, príležitostné a inštruktívne skladby. V 20. rokoch 20. storočia vytvoril viacero piesňových zbierok – Slzy a úsmevy, Zo srdca, Nad kolískou, Slovenské ľudové piesne a iné. Intenzívne pracoval v oblasti chrámovej piesne a cirkevnej hudby (známe sú jeho omše – Missa in honorem Sumi Cordis Jesu in Es, Missa pro defunctis in c, zborové a sólové chrámové spevy – Ave Maria in Es a in B a i.). Pri príležitosti vysviacky prvých slovenských biskupov (1921) skomponoval vokálnu omšu Missa stella matutina.
Na požiadanie Spolku sv. Vojtecha v Trnave zostavil Jednotný katolícky spevník, ktorý nemá v rámci strednej Európy obdobu. Obsahuje viac než 500 piesní, z ktorých 226 bolo autorských. Stal sa jednou z najčastejšie vydávaných publikácií v 20. storočí. Dielo vyšlo v roku 1937 a predstavuje pre slovenských katolíkov zjednotenie duchovného spevu vo všetkých chrámoch Slovenska. Počas intenzívnej práce na spevníku vytvoril omšové diela, v ktorých priamo spracúva duchovnú pieseň. Najznámejšia je Vianočná omša (Missa pastoralis Alma nox) a Slovenská omša Hospodine, vyslyš nás. Podieľal sa na diele Modlitby a piesne, ktoré je dnes jedinečným prameňom, lebo obsahuje mnohé z jeho zborových i omšových diel, ktoré sa v rukopisoch nezachovali.
V roku 1933 skomponoval príležitostnú skladbu na Pribinove oslavy v Nitre. Vznikla symfonická báseň Pribinov sľub, ktorej obsahom je duchovný prerod starých pohanských Slovienov a prijatie kresťanstva. Na sklonku života napísal Mikuláš Schneider–Trnavský svoju jedinú symfóniu, Symfóniu e mol - Spomienkovú (1956), aj orchestrálne dielo Slovenská suita (Keď sa pieseň rozozvučí) z roku 1957.
V roku 1933 mu pápež Pius X. udelil ocenenie Rytier rádu sv. Gregora za zásluhy o rozvoj cirkevnej hudby, v roku 1938 získal Štefánikovu krajinskú cenu, dvakrát Štátnu cenu za umenie (1940, 1948) a v roku 1956 mu udelili za jeho celoživotné dielo titul národný umelec.
Hudobný skladateľ Mikuláš Schneider–Trnavský zomrel 28. mája 1958 v Bratislave, iba štyri dni po svojich 77. narodeninách.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.