V MMB je výstava o Kozicsovom fotografickom ateliéri

Okrem množstva textových informácií v slovenčine a angličtine obsahuje výstava asi 400 pôvodných fotografií prevažne zo zbierok MMB.
"Bola to priam detektívna výskumná práca, ktorou sme spresnili niektoré doteraz nepresne uvádzané údaje. Zistili sme, že okrem otca a syna Eduarda Kozicsa sa tak volal aj vnuk. Zakladateľ ateliéru bol velikán stredoeurópskej fotografie Eduard Nepomuk Kozics. Po jeho smrti ateliér viedla manželka Karolína a po nej syn Eduard. Za vyše 70 rokov vytvorili obraz nášho mesta najmä v druhej polovici 19. storočia, jeho obyvateľov, pamiatok i udalostí. Je to ich monumentálna tvorba. Nájdete tu aj najstaršiu a najmladšiu fotografiu z ich ateliéru," na dnešnom slávnostnom otvorení výstavy pripomenula jej prípravu i obsah Elena Kurincová, ktorá je s Martou Janovíčkovou kurátorkou výnimočnej expozície.
Ateliér založil v roku 1854 E. N. Kozics (1829-1874), ktorý sa venoval fotografovaniu ľudí, pamiatok a mestskej krajiny. Nazývali ho kronikárom doby a odborníci mu dávali prívlastky prvý slovenský fotograf, majster fotografie, cisársko-kráľovský dvorný fotograf a iné. Bol aj priekopník fotografických techník, čo potvrdzuje patent č. 5996 na chromotografiu na plátne udelený vo Viedni (1878), aj touto technikou vytvorená séria veľkých portrétov v oválnych hrubých rámoch z obdobia rokov 1860-1866.
Okrem množstva textových informácií v slovenčine a angličtine obsahuje výstava asi 400 pôvodných fotografií prevažne zo zbierok MMB. Portréty konkrétnych osôb i neznámych ľudí potvrdzujú profesionálnu prácu ateliéru. Samostatne sú členené portréty umelcov, hodnostárov, obchodníkov, duchovných, šľachticov, členov spolkov, ale aj detí, mužov v uniforme, svadobné a rodinné fotografie i ako pánska a dámska móda. Tri albumy obsahujú portréty zamestnancov firiem. Reportážne fotografie z rokov 1885-1923 dokumentujú požiar v Podhradí, povodeň na Dunaji a iné udalosti. Dávne podoby mesta prezrádzajú aj mnohé architektonické pamiatky, ulice, námestia, i už neexistujúci pomník Márie Terézie či bývalý mlyn na Dunaji. Nechýbajú ani reklamné Kozicsove fotografie.
Expozíciu spestrujú medaily udelené Kozicsovi v Hamburgu a Paríži. Reštaurované exponáty z rodinnej pozostalosti: drevený detský vozík, vysoké podlahové hodiny, stolové hodiny z mosadze a alabastru s dámskou figúrou, vyrezávaná drevená stolička, fotografické potreby, ale aj olejomaľba portrétu E.N. Kozicsa z roku 1887 od Hermanna Nigga.
Výstavu dopĺňa rovnomenná kniha.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.