• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
12°Bratislava

Bratislavský knižný festival sa sťahuje do centra mesta

  • 7:42 17.05.2016
  • Bratislava
Bratislavský knižný festival sa sťahuje do centra mesta

Nosnou festivalovou témou je krajina, program sa bude niesť v jej znamení a spojení s knižným umením.

Bratislavský knižný festival (BRaK) aj tento rok privíta autorov, vydavateľov, ilustrátorov, knižných grafikov a ďalších domácich a zahraničných hostí z oblasti súčasnej knižnej tvorby. Tretí ročník podujatia sa uskutoční od 2. do 5. júna a prináša so sebou zmenu lokality. Z Pisztoryho paláca sa festival sťahuje na bratislavskú pešiu zónu, do Zichyho paláca. "Zmena sa však netýka záberu podujatia - so svojou aktuálnou produkciou sa na ňom opäť predstavia takmer štyri desiatky malých vydavateľstiev zo Slovenska a okolitých krajín," informoval TASR František Malík, PR manažér festivalu.

Nosnou festivalovou témou je "krajina", program sa bude niesť v jej znamení a spojení s knižným umením. Na festivale sa okrem iných hostí predstavia islandský spisovateľ Jón Kalman Stefánsson, rakúsky novinár Martin Pollack, poľská reportérka Angelika Kuźniak či český autorsko-ilustrátorský tandem Jaroslav Rudiš - Jaromír 99. Imaginárne krajiny a svety, známe výhradne zo stránok kníh, budú v centre záujmu prednášky, s ktorou vystúpi taliansky spisovateľ Giuseppe Lupo, aj diskusie Michala Havrana o literárnej kartografii v dielach Itala Calvina a Umberta Eca. Na fiktívne svety v sci-fi literatúre sa zameria teoretik popkultúry Juraj Malíček.

Intenzívne spojenia medzi krajinou a písaním budú predmetom nielen otváracej diskusie festivalu, ale aj programu venovaného životu a dielu básnika Ivana Laučíka. "Dotyk so súčasnými podobami (našej) krajiny bude možné zažiť na stretnutí s trojicou slovenských fotografov, ktorí programovo mapujú premeny slovenských miest prostredníctvom fotografických publikácií, ale aj priamo v teréne - počas 'typografickej' prechádzky Bratislavou, ktorá festivalový program uzavrie," dodáva František Malík.

Kompletný program 3. ročníka Bratislavského knižného festivalu nájdu záujemcovia na brakfestival.sk.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete

21:45 13.05.2025Kultúra

Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko

14:20 12.05.2025Kultúra

Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program

13:17 10.05.2025Kultúra

Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej

17:20 27.04.2025Kultúra

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok

7:32 27.04.2025Kultúra

Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.