• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
17°Bratislava

Tesla chce do roka 2020 vyrábať milión vozidiel ročne

  • 21:00 07.05.2016
  • Palo Alto
Tesla chce do roka 2020 vyrábať milión vozidiel ročne

Dôvodom pre vyššie ambície je silný dopyt po najnovšom modeli Tesla 3.

Americká automobilka Tesla zvyšuje produkciu rýchlejším tempom, než plánovala. Tesla chcela pôvodne do roka 2020 vyrábať 500.000 vozidiel ročne, tento cieľ posunula na rok 2018. V roku 2020 chce po novom vyrábať až milión áut ročne. Informovala o tom agentúra DPA.

Dôvodom pre vyššie ambície je silný dopyt po najnovšom modeli Tesla 3, na ktorý v priebehu niekoľkých týždňov od oficiálneho predstavenia prišlo zhruba 400.000 predbežných objednávok. Pri súčasnom tempe výroby by však zákazníci museli na svoje nové auto čakať roky. Vlani Tesla predala len necelých 50.000 vozidiel a doteraz výrobca nedokázal u žiadneho svojho modelu dodržať časový plán, napríklad Tesla X prišla na trh s ročným omeškaním. Výroba tohto SUV je stále príliš pomalá.

Model Tesla 3, ktorého cena sa začína na 35.000 USD (30.597,08 eura), príde na trh koncom roka 2017. Zakladateľ Tesly Elon Musk stanovil dodávateľom krkolomný termín. Do 1. júla 2017 musia mať pripravenú sériovú výrobu všetkých dielov pre Teslu 3. Musk predpokladá, že v druhej polovici budúceho roka vyrobia 100.000 až 200.000 kusov modelu 3.

Tesla uzatvorila predchádzajúci kvartál s nižšou stratou, než očakávali analytici. Akcie automobilky v prvej reakcii na tieto výsledky vzrástli o 8 %, neskôr opäť klesli a celkový vzostup kurzu sa ustálil na troch percentách. Celková kvartálna strata medziročne vzrástla zo 154,2 milióna USD na 282,3 milióna USD. Tržby stúpli o 15 % na 1,03 miliardy USD.

K pozitívnej nálade investorov prispel fakt, že Tesla potvrdila tohtoročnú prognózu predaja 90.000 vozidiel. V 1. kvartáli predala približne 15.000 áut, v aktuálnom štvrťroku plánuje predať 17.000 kusov. To znamená, že po zvyšok roka bude musieť podstatne zvýšiť tempo výroby aj predaja. Tesla zaznamenala aj 45-% medziročný vzostup objednávok na najpredávanejší model Tesla S.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

VČERA - 20:15Ekonomické

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

VČERA - 16:41Ekonomické

Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

VČERA - 15:54Ekonomické

Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

VČERA - 13:28Ekonomické

Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

VČERA - 12:26Ekonomické

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.