• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.5.2025Meniny má Júlia, Juliana
17°Bratislava

V. Orbán o sankciách za neprijatých utečencov: Sú ranou pod pás

  • 12:36 06.05.2016
  • Budapešť
V. Orbán o sankciách za neprijatých utečencov: Sú ranou pod pás

Podľa maďarského premiéra chcú Maďarom vziať právo rozhodnúť o tom, s kým chcú a s kým nechcú žiť spolu.

Návrh Európskej komisie na zavedenie finančných sankcií vo výške 250.000 eur za každého odmietnutého migranta označil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán za "ranu pod pás". V pravidelnej piatkovej relácii verejnoprávnej rozhlasovej stanice Kossuth Rádió povedal, že takúto sumu zarobí priemerný Maďar za 39 rokov.

"Z bruselských zdrojov dostane občan Maďarska za sedem rokov zhruba 4000 eur," dodal premiér, podľa ktorého návrh komisie nie je možné hodnotiť civilizovaným jazykom.

Orbán zdôraznil, že ide o veľa, Maďarom totiž chcú vziať právo rozhodnúť o tom, s kým chcú a s kým nechcú žiť spolu. "Toto právo chcú delegovať do cudzej krajiny, niekde do nejakého mesta Brusel," formuloval ministerský predseda. Zároveň vyzval Maďarov, aby sa v referende proti povinným kvótam - ktoré pripravuje vláda -, ozvali.

Návrh komisie je podľa neho jednoducho omylom, pretože Európska komisia sa zaoberá otázkou migrácie - a pritom problémom Európy nie je relokácia migrantov, ale ochrana hraníc.

"Treba posilniť stráženie hraníc, bez kontroly nemôžeme nikoho vpustiť. Utečenecké tábory musia byť zriadené mimo územia Európskej únie," priblížil Orbán ciele svojho nedávno prezentovaného návrhu akčného plánu Schengen 2.0.

Premiér zdôraznil, že najväčšiu solidaritu v utečeneckej otázke prejavili Maďari. "Nemal som však odvahu predložiť Bruselu účet za registrovanie 175.000 utečencov, za mimoriadne náklady vynaložené na fungovanie polície a za vybudovanie hraničných zábran," povedal.

Maďarsko sa podľa jeho vyjadrenia správalo európskym spôsobom. "Stredná Európa - vrátane Maďarska - má situáciu pod kontrolou. My neprispejeme k tomu, aby naše kultúrne dedičstvo za okamih zmizlo: tu nevzniknú paralelné spoločnosti," zdôraznil predseda maďarskej vlády.

Navrhnú sprísnenie ochrany štátnych hraníc

Maďarské ministerstvo vnútra predloží parlamentu návrh zákona, ktorého cieľom je sprísnenie ochrany štátnych hraníc, oznámil dnes v Budapešti štátny tajomník ministerstva vnútra Károly Kontrát.

Podľa agentúry MTI Kontrát spresnil, že cieľom tohto návrhu je dosiahnuť, aby sa protiprávne nemohol na území Maďarska zdržiavať žiadny migrant.

V zmysle návrhu by cudzincov, ktorých policajti chytia v zóne osem kilometrov od štátnej hranice, prepravili do tranzitnej zóny. Tam by mohli požiadať o azyl a ich prípad by bol rýchlo posúdený. Podmienkou by však bolo, že na maďarské územie sa nedostali spáchaním trestného činu ilegálneho prekročenia hraníc.

Návrh novely, o ktorom by poslanci zákonodarného zboru mali začať rokovať 17. mája, by sa týkal zákonov o štátnej hranici a o azylovom práve, ako aj zákona o vstupe a pobyte občanov tretích krajín.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér Netanjahu vyjadril šok v súvislosti so streľbou vo Washingtone

Premiér Netanjahu vyjadril šok v súvislosti so streľbou vo Washingtone

DNES - 8:31Zahraničné

Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok uviedol, že je „šokovaný strašnou, antisemitskou“ streľbou na zamestnancov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

Arcidiecéza New Orleans dala súhlas odškodniť obete sexuálneho zneužívania

Arcidiecéza New Orleans dala súhlas odškodniť obete sexuálneho zneužívania

DNES - 7:21Zahraničné

Arcidiecéza v americkom meste New Orleans súhlasila, že obetiam sexuálneho zneužívania duchovnými

Východ Austrálie zasiahli záplavy, hlásia prvú obeť a najmenej troch nezvestných

Východ Austrálie zasiahli záplavy, hlásia prvú obeť a najmenej troch nezvestných

DNES - 6:35Zahraničné

Silné lejaky, ktoré zasiahli východnú Austráliu a spôsobili tam rozsiahle záplavy, si vyžiadali najmenej jednu obeť.

Vražda spolupracovníkov primátorky Mexika bola detailne naplánovaná

Vražda spolupracovníkov primátorky Mexika bola detailne naplánovaná

DNES - 6:33Zahraničné

Na vražde osobnej tajomníčky a blízkeho poradcu primátorky mesta Mexiko sa podieľali najmenej štyri osoby, uviedla v stredu hlavná prokurátorka mesta Mexiko.

Zelenskyj v telefonáte so šéfom NATO zdôraznil nutnosť tlaku vyvíjaného na Rusko

Zelenskyj v telefonáte so šéfom NATO zdôraznil nutnosť tlaku vyvíjaného na Rusko

DNES - 6:15Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu na sociálnej sieti Facebook informoval, že mal telefonát s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem.