• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.1.2021Meniny má Vincent
Bratislava

Chrípka útočí, najviac chorých je medzi školákmi

  • 16:05 15.02.2013
  • BRATISLAVA
Chrípka útočí, najviac chorých je medzi školákmi

Počet chorých na chrípku bol v uplynulom týždni približne na rovnakej úrovni ako týždeň predtým.

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR bolo v tomto týždni hlásených 22 839 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo je nárast o 3,4 percenta.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Košickom. Chrípka naďalej trápi najmä deti od šesť do 14 rokov. Agentúru SITA o tom informoval Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Chorobnosť na chrípku predstavuje za posledný týždeň 20,7 percenta z celkového počtu 110 259 hlásených akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom klesol počet chorých na akútne respiračné ochorenia o 1 063.

Tento týždeň hlásilo ochorenia 73 percent lekárov pre deti a dorast a 66 percent praktických lekárov pre dospelých. Pre vysoký počet chorých detí a študentov prerušili vyučovanie v 141 materských školách, 168 základných školách a v 33 stredných školách.

Tento týždeň evidujú aj 26 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI), išlo o 14 mužov a 12 žien. Oproti predchádzajúcemu týždňu je to nárast o 19 prípadov. Od začiatku chrípkovej sezóny 2012/2013 evidovali hygienici 89 prípadov SARI, z toho piati pacienti ochoreniu podľahli.
Trnavský kraj

Po týždňoch nárastu zaznamenali epidemiológovia v Trnavskom kraji pokles počtu akútnych respiračných a chrípkových ochorení. Lekári im nahlásili v tomto týždni 13 097 akútnych respiračných a 2 766 chrípkových ochorení. Pri respiračných je to takmer šesťpercentný pokles, pri chrípke až takmer 14-percentný pokles oproti predchádzajúcemu týždňu. Agentúru SITA o tom informovala Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.

Napriek ústupu chrípky bolo v tomto týždni v kraji pre chrípkové prázdniny zatvorených 24 materských, 18 základných a päť stredných škôl. Najhoršia situácia bola v okrese Galanta, kde chrípka zatvorila deväť materských, osem základných a dve stredné školy.

Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení bol v 1,6 percenta prípadov hlásený komplikovaný priebeh, najčastejšie zápalom stredného ucha a zápalom prínosových dutín. Z hľadiska intenzity výskytu je chrípka v Trnavskom kraji na úrovni lokálnych epidémií.
Trenčiansky kraj

Chrípkové prázdniny tento týždeň vyhlásili celkovo na 35 školách v Trenčianskom kraji. Zatvorili 21 základných a 14 materských škôl. Spomedzi okresov najhoršie dopadol okres Ilava, kde chrípkové prázdniny vyhlásili na deviatich školách, v okresoch Púchov a Myjava ostala zatvorená len jedna škola.

Regionálni hygienici zaznamenali tento týždeň 13 782 akútnych respiračných ochorení, čo je o štyri percentá viac ako v predchádzajúci týždeň. Najviac chorých bolo vo vekovej kategórií detí od šesť do 14 rokov

Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 3 624 chrípkových, čo predstavuje chorobnosť 844,2 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov. Počet ochorení oproti predchádzajúcemu týždňu opäť stúpol, a to o 20 percent. Najviac chrípkových ochorení bolo medzi deťmi od šesť do 14 rokov.
Nitriansky kraj

Chrípka je v Nitrianskom kraji stále na vzostupe. Tento týždeň zatvorila 27 základných škôl, 23 materských škôl a Súkromnú strednú umeleckú školu v Nitre. Zákaz návštev vydala Psychiatrická nemocnice Hronovce v okrese Levice. Najviac škôl a škôlok vyhlásilo chrípkové prázdniny v okrese Levice (17), nasledujú okresy Nové Zámky (13), Šaľa (8), Nitra (6), Komárno (5), Topoľčany (1) a Zlaté Moravce (1).

Ochorenia majú charakter lokálnych epidémií, Nové Zámky hlásia okresnú epidémiu. Najviac chorých je vo vekovej kategórii školopovinných detí od šesť do 14 rokov, nasleduje skupina detí do päť rokov.

V kraji sa vyskytujú rôzne typy vírusov chrípky. V dvoch prípadoch sa objavilo aj ťažké akútne respiračné ochorenie SARI, a to u dvoch žien vokrese Nové Zámky. Lekári spolu hlásia 18 903 akútnych respiračných ochorení. Chrípku a chrípke podobné ochorenia z toho diagnostikovali v 5 470 prípadoch, čo je 28,9 percenta z celkového počtu akútnych respiračných ochorení.

Predstavuje to nárast chorobnosti na chrípku o7,9 percenta. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 567 osôb. Najčastejšou komplikáciou boli zápaly prínosových dutín (53,3 percenta), nasledujú zápaly pľúc (27,1 percenta) a stredného ucha (19,6 percenta).
Žilinský kraj

Pre chrípku museli hygienici v Žilinskom kraji tento týždeň zatvoriť 27 škôlok, 24 základných a tri stredné školy a jedno centrum voľného času. Chorobnosť respiračných i chrípkových ochorení stúpla najvýraznejšie v Turci, najviac škôl zavreli na Kysuciach a Hornom Považí.

„Najvyšší vzostup chorobnosti chrípky a chrípke podobných ochorení je v okrese Turčianske Teplice (o 70 percent ), kým v okresoch Žilina, Ružomberok, Tvrdošín a Námestovo sme zaznamenali pokles o 11 až 58 percent,“ informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline. Najviac chorých bolo vo vekovej skupine 15- až 19-ročných.

Hygienikom v Žilinskom kraji nahlásili tento týždeň vyše 15-tisíc akútnych respiračných ochorení, pričom príznaky chrípky lekári pozorovali u 2 841 z nich. Komplikovaný priebeh ochorení sa vyskytol u každého 47. pacienta, najčastejšou komplikáciou boli zápaly prínosových dutín, ktoré sa objavili u 172 pacientov a zápaly pľúc diagnostikované u 105 ľudí. Počet chorých na respiračné ochorenia v Žilinskom kraji podľa hygienikov naďalej stúpa, chrípkových ochorení ubúda.

Zákaz návštev pre zvýšený výskyt respiračných ochorení stále platí v martinskej univerzitnej nemocnici a domovoch sociálnych služieb v okresoch Martin a Turčianske Teplice, hygienici zakázali návštevy aj vo fakultnej nemocnici v Žiline.
Banskobystrický kraj

Chorobnosť na chrípku a jej podobné ochorenia tento týždeň v Banskobystrickom kraji opäť stúpla a dosahuje úroveň vyše 600 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Je to o 18,59 percenta vyšší výskyt chrípky než pred týždňom a o 87,81 percenta vyšší výskyt v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Ako ďalej informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, vzrástla aj chorobnosť na všetky akútne respiračné ochorenia. Dosahuje takmer 2 918 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo je o 9,34 percenta viac než pred týždňom a medziročne viac 41,51 percenta.

Vo väčšine z 13 okresov kraja zaznamenali lokálne epidémie, výnimkou sú len okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno a Revúca. Pre vysokú chorobnosť prerušilo v kraji vyučovanie 16 základných a 17 materských škôl.

V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici platí zákaz návštev na všetkých oddeleniach. Z hľadiska vekových skupín je na chrípku a jej podobné ochorenia najviac chorých medzi 15- až 19-ročnými, konkrétne 1 796 prípadov na 100-tisíc rovesníkov.

Nasleduje skupina šesť- až 14-ročných, skupina detí do šesť rokov, skupina 20- až 59-ročných a najmenej chorých je s chorobnosťou 186 prípadov na 100-tisíc seniorov v skupine 60- a viacročných.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vallo: Bratislava je na testovanie pripravená, ľudia nemusia byť v strese

Vallo: Bratislava je na testovanie pripravená, ľudia nemusia byť v strese

DNES - 15:58Domáce

Počas víkendu bude k dispozícii 290 odberových tímov, ktoré budú testovať na viacerých miestach v Bratislave.

Smer žiada prezidentku, aby venovala väčšiu pozornosť podpisovaniu zákonov

Smer žiada prezidentku, aby venovala väčšiu pozornosť podpisovaniu zákonov

DNES - 15:41Domáce

Podľa Roberta Fica prezidentka podpisuje zákony z dielne koalície s ľahkosťou.

Testovaní vo vozidlách MHD dostanú výsledok cez SMS či mail

Testovaní vo vozidlách MHD dostanú výsledok cez SMS či mail

DNES - 14:52Domáce

Hlavné mesto má vo štvrtok spustiť rezervačný systém na odberové miesta vo vozidlách MHD.

OĽANO stiahlo novelu týkajúcu sa odvolávania vedúcich odborov okresných úradov

OĽANO stiahlo novelu týkajúcu sa odvolávania vedúcich odborov okresných úradov

DNES - 14:50Domáce

Predkladatelia chcú ešte doladiť detaily tak, "aby bol jasný zámer, ktorým je odpolitizovanie štátnej správy a transparentný výber štátnych zamestnancov".

Ochorenie COVID-19 evidujú u 756 väzňov a 199 príslušníkov a zamestnancov ZVJS

Ochorenie COVID-19 evidujú u 756 väzňov a 199 príslušníkov a zamestnancov ZVJS

DNES - 14:37Domáce

Zbor väzenskej a justičnej stráže aktuálne eviduje 756 väzňov a 199 príslušníkov a zamestnancov ZVJS pozitívnych na ochorenie COVID-19.