SR poskytla dočasné útočisko ďalším 110 utečencom

V Núdzovom tranzitnom centre v Humennom prijali počas prvých štyroch mesiacov tohto roku prevažne somálskej a sudánskej národnosti.
Slovenská republika poskytla utečencom dočasné útočisko na základe trojstrannej dohody medzi vládou SR, Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a IOM. V Humennom zotrvajú maximálne šesť mesiacov, počas ktorých sa budú pripravovať na život v novej krajine. “Absolvujú bezpečnostné pohovory, zdravotné prehliadky, sériu očkovaní, kurzy kultúrnej orientácie a po ukončení príprav ich IOM prepraví zo Slovenska do krajiny trvalého presídlenia," uvádza webová stránka IOM.
Od roku 2009, odkedy sa program humanitárneho transferu organizuje, poskytlo ETC v Humennom doteraz dočasné útočisko 980 utečencom 10 národností.
IOM v spolupráci s partnermi prepravila zo Slovenska do krajín trvalého presídlenia už 851 utečencov, ďalší sa na svoje presídlenie pripravujú. Väčšina presídlených utečencov našla trvalý domov v USA, ďalší v Kanade a Nórsku.
Aktivity IOM v projekte financuje vláda Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín. Aktivity IOM v poskytovaní očkovaní financujú ministerstvo zahraničných vecí a zdravotníctva USA.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.