Velikánov literatúry pripomína aj Svetový deň knihy a autorských práv

Keďže Svetový deň knihy a autorských práv mal na svetovej úrovni úspech, UNESCO prišla s konceptom Svetového hlavného mesta knihy.
Keďže sa dátum 23. apríla stal symbolickým pre svetovú literatúru, účastníci Generálnej konferencie Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v Paríži v roku 1995 rozhodli, že v ten deň sa bude na celom svete vzdávať pocta knihám a ich autorom. Zároveň sa deň využíva aj na to, aby sa k čítaniu povzbudzovali a privádzali noví, najmä mladí ľudia. V čítaní majú nájsť záľubu, rešpekt k autorom, majú uznať ich príspevok k povzneseniu kultúrnej a sociálnej úrovne spoločnosti.
Myšlienka na oslavu dňa knihy má korene v Katalánsku, kde existovala tradícia na deň svätého Juraja ponúknuť ružu za nákup knihy. Úspech akcie závisel v prvom rade od toho, ako sa k nej postavili tí, ktorí sú na príprave, výrobe a distribúcií kníh priamo zainteresovaní: autori, vydavatelia, knižniční pracovníci, kníhkupci, vychovávatelia, ale aj zástupcovia verejných i súkromných inštitúcií, mimovládnych organizácií, v neposlednom rade aj médiá.
Účastníci 28. zasadnutia Generálnej konferencie UNESCO konajúcej sa v dňoch 25. októbra-16. novembra 1995 v Paríži prijali rezolúciu, v ktorej vyhlásili 23. apríl za Svetový deň knihy a autorských práv. Generálna konferencia prihliadala na fakt, že kniha od dávnych čias predstavuje najmocnejší nástroj na šírenie poznania a zároveň sa ukázala aj ako najúčinnejší prostriedok na zachovanie tohto poznania.
Kniha prispieva ku kultúrnemu obohateniu každého jedinca, čo k nej má prístup, pomáha dialógu, ovplyvňuje verejnú mienku, obohacuje svetové kultúrne dedičstvo, podporuje porozumenie a toleranciu. UNESCO preto vyzvala svoje členské štáty, aby každý rok organizovali na počesť tohto dňa rozmanité podujatia, vrátane knižných výstav a veľtrhov.
Keďže Svetový deň knihy a autorských práv mal na svetovej úrovni úspech, UNESCO prišla s konceptom Svetového hlavného mesta knihy. Generálna konferencia UNESCO 2. novembra 2001 schválila nový spôsob voľby Svetového hlavného mesta knihy. Prvým sa v roku 2001 stal Madrid.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.