Dóm sv. Alžbety bude vysvietený na červeno na podporu hemofilikov

Svetový deň hemofílie si každoročne pripomína 117 krajín, od Španielska až po Sudán, Čínu, USA, Uzbekistan, Kanadu a Kamerun.
"Na Slovensku žije približne 589 hemofilikov, z toho 135 detí. Deti a ich rodičia musia byť denne pripravení na úskalia tohto nevyliečiteľného ochorenia a preto jednou z hlavných úloh projektov Slovenského hemofilického združenia je naučiť ich aplikovať injekčnú preventívnu liečbu – faktor na zrážanie krvi," uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ladislava Šustová.
Svetový deň hemofílie si každoročne pripomína 117 krajín, od Španielska až po Sudán, Čínu, USA, Uzbekistan, Kanadu a Kamerun. "Pripomínajú si ho ľudia s vrodeným krvácavým ochorením vo svete spolu s hematológmi, rodinnými príslušníkmi, priateľmi a známymi. Títo ľudia trpia závažnou chronickou a nevyliečiteľnou chorobou – hemofíliou, ktorej sa hovorí aj kráľovská choroba," priblížila hovorkyňa nemocnice.
Svetový deň hemofílie poskytuje príležitosť informovať verejnosť o tomto závažnom ochorení, poukázať na problémy pacientov a ich rodinných príslušníkov. "Svetová hemofilická federácia sa snaží zvýšiť povedomie a informovanosť o vrodených krvácavých ochoreniach v posledných rokoch rozsvietením červených svetiel v domácnostiach a osvetlením významných budov a monumentov na červeno v deň Svetového dňa hemofílie," doplnila Šustová.

Verejný ochranca práv sa obrátil na Ústavný súd kvôli liekom na výnimku
Podľa Róberta Dobrovodského pacientom nie je zaručený rovnaký prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti.

Pre viaceré okresy platí výstraha pred počasím
Počasie môže počas štvrtka spôsobiť škody, na toto sa treba pripraviť.

Politológ: Aký následok má atentát na Fica a spoločnosť?
V slovenskej spoločnosti sa po minuloročnom atentáte na premiéra Roberta Fica jednoznačne vyhrotila konfrontácia. Skonštatoval to pre TASR politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied.