• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
Bratislava

Maďarskí učitelia budú štrajkovať, vyzvali prerušiť prácu na 5 minút

  • 11:46 14.04.2016
  • Budapešť
Maďarskí učitelia budú štrajkovať, vyzvali prerušiť prácu na 5 minút

Učitelia protestovali proti situácii vo verejnom školstve formou občianskej neposlušnosti 17. marca.

Pedagógovia vo všetkých zariadeniach verejného školstva v Maďarsku budú v stredu 20. apríla celý deň štrajkovať. Oznámila to ešte 5. apríla predsedníčka Pedagogických odborov (PSZ) Piroska Gallóová, ktorá dnes podľa spravodajského servera Origo.hu vyzvala všetkých zamestnancov v krajine, aby v uvedenú stredu napoludnie na päť minút prerušili prácu.

"Chceme tak naznačiť, že ak nefunguje škola, tak nefunguje nič," zdôvodnila predsedníčka výzvu na päťminútové prerušenie práce, ktoré by podľa jej slov malo byť nielen vyjadrením solidarity s učiteľmi, ale aj protestom proti vláde.

Pedagógovia žiadajú reorganizovanie štátneho orgánu, ktorý prevádzkuje verejné školské zariadenia, zníženie počtu vyučovacích hodín pre pedagógov na 22, úpravu miezd technických pracovníkov škôl a zabezpečenie finančných zdrojov pre vedúcich škôl tak, aby mohli vyplácať učiteľom prémie za kvalitnú výučbu.

Učitelia protestovali proti situácii vo verejnom školstve formou občianskej neposlušnosti 17. marca. Predtým, 15. marca, protestovalo vyše 30.000 učiteľov pred parlamentom v Budapešti.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež Lev XIV. navštívil hrobku svojho predchodcu Františka

Pápež Lev XIV. navštívil hrobku svojho predchodcu Františka

VČERA - 21:36Zahraničné

Len dva dni po tom, čo bol zvolený za novú hlavu katolíckej cirkvi, navštívil v sobotu pápež Lev XIV. hrobku svojho predchodcu Františka v Bazilike Panny Márie Väčšej v Ríme, kde zotrval v krátkej modlitbe.

Peskov: Rusko si návrh prímeria premyslí, ale vyvíjať tlak naň je zbytočné

Peskov: Rusko si návrh prímeria premyslí, ale vyvíjať tlak naň je zbytočné

VČERA - 20:15Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou.

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

VČERA - 16:36Zahraničné

Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

VČERA - 15:50Zahraničné

Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

VČERA - 15:26Zahraničné

Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.