• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Osem nesprávnych teórií o chudnutí a cvičení

  • 11:15 29.05.2013
  • BRATISLAVA
Osem nesprávnych teórií o chudnutí a cvičení

Mnohí ľudia vnímajú viaceré rozšírené teórie o chudnutí a cvičení ako zaručenú pravdu, keďže sa v podstate už tradujú.

Keď sa však nad nimi zamyslíte, zistíte, že sú úplne nesprávne a idú proti zásadám zdravého životného štýlu.

1. Z večerného jedenia sa priberá

Skutočnosť: Podstatná je celková kalorická hodnota jedla, ktorú za celý deň prijmete, niečo malé pod zub po večeri teda nemusí vždy uškodiť. Dôležité je jesť pravidelne a malé porcie, a to nielen z hľadiska udržiavania zdravej hmotnosti, ale aj preto, aby ste mali dostatok energie.

Jednoducho zjedzte niečo malé (a zdravé) každé dve až tri hodiny a ak sa blíži čas spánku, skúste si dať pozor, aby malo jedlo menej ako 200 kilokalórií.

2. Hlad vždy znamená, že potrebujete jedlo

Skutočnosť: Nutkavú potrebu jesť môžete mať pokojne aj preto, že ste dehydrovaní či nevyspatí.

3. Chudnutie je ťažšie ako udržiavanie hmotnosti

Skutočnosť: Väčšina ľudí, ktorí zhadzujú kilogramy vďaka rôznym diétam, po ich skončení opäť priberú, často dokonca viac, ako schudli. "Nové" telo totiž potrebuje menej kalórií ako predtým a treba sa tomu prispôsobiť.

Ak ste počas svojej diéty nejedli dostatok bielkovín, pravdepodobne ste prišli nielen o tuk, ale aj o svaly. Tie pritom spaľujú viac kalórií, takže ste si diétou pravdepodobne spomalili metabolizmus. Jediným spôsobom, ako si naozaj dlhodobo udržať hmotnosť, je zdravý životný štýl.

4. Po cvičení prichádza únava

Skutočnosť: Po tom, ako sa dostanete do lepšej kondície, zistíte, že máte vďaka cvičeniu viac energie ako predtým. Zároveň jeho zásluhou budete tiež lepšie spávať a zbavíte sa stresu.

5. Cvičenie zaberá priveľa času

Skutočnosť: Na udržanie hmotnosti stačí 20 až 40 minút pohybu niekoľkokrát týždenne, ak chudnete, je lepšie samozrejme trochu pridať. Aktivitám sa pritom nemusíte venovať naraz, spôsoby cvičenia môžu byť rôznorodé a počas viacerých častí dňa, keď si nájdete voľnú chvíľku.

6. Schudnete z tých častí tela, ktoré namáhate

Skutočnosť: To, odkiaľ tukové bunky zmiznú, nemôžete ovplyvniť. Zároveň platí, že môžete urobiť stovku brušákov denne, ale bez správneho stravovania, spánku a aeróbneho cvičenia jednoducho nebudete mať ploché brucho. Tuk mizne systematicky z celého tela a ak nepodstúpite liposukciu, nič s tým nespravíte.

7. Očistná kúra ovocnými a zeleninovými šťavami detoxikuje organizmus a naštartuje metabolizmus

Skutočnosť: Vďaka takejto kúre schudnete, ale len preto, že prijímate omnoho menej kalórií. Samozrejme, má len dočasný účinok, následne takmer určite zase priberiete.

8. Všetky sacharidy sú nepriatelia

Skutočnosť: Momentálne je mimoriadne rozšírený trend, že sacharidy treba úplne vylúčiť zo svojho jedálnička. Oni sami o sebe pritom nespôsobujú priberanie, no pravdou je, že ak ich jete priveľa, zvýši sa hladina cukru v krvi a prichádza hlad.

Rozhodne to však neznamená, že ich treba prestať jesť, kľúčové je vyberať si tie správne sacharidy. Uprednostnite celozrnné výrobky s obsahom vlákniny, napríklad si doprajte chlieb so 100 kilokalóriami, hrnček celozrnných cestovín alebo jeden zemiak denne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY, Shape.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.