Operný spevák Ondrej Malachovský zomrel pred piatimi rokmi

Výnimočný hlas s výraznými hereckými predpokladmi a charizmatickým javiskovým pôsobením ho predurčili na to, aby sa stal jedným z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej opernej interpretácie.
Výnimočný hlasový potenciál s výraznými hereckými predpokladmi a charizmatickým javiskovým pôsobením ho predurčili na to, aby sa stal jedným z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej opernej interpretácie.
Ondrej Malachovský pochádzal z Badína, kde sa narodil 5. apríla 1929. Absolvoval Konzervatórium v Bratislave a v roku 1959 sa stal sólistom prvej slovenskej opernej scény, kde zotrval až do 90. rokov 20. storočia. Výrazný a mohutný hlasový potenciál sa hneď od začiatku jeho pôsobenia bohato uplatňoval. Vytvoril širokú paletu postáv basového operného repertoáru. Počas svojej kariéry spieval prakticky všetky basové ťažiskové roly: Dona Basilia, Sarastra, Kecala, Komtúra, Končaka, Gremina, Modrofúza, Rocca, Mefista, Borisa Godunova, Filipa II., Dalanda, Fiesca a mnohé ďalšie.
V Slovenskom národnom divadle (SND) účinkoval vo vyše 80 operných inscenáciách, koncertoval s orchestrom aj s klavírom, chodieval na besedy, vyhľadával neznáme ľudové piesne a bol aj výborným pedagógom.
Hneď v prvej sezóne v roku 1960 (a potom ešte mnohokrát) stelesnil postavu Svätopluka v rovnomennej opere Eugena Suchoňa a táto postava sa stala jednou z jeho najvýznamnejších životných umeleckých kreácií. Významné sú aj jeho postavy v ďalších slovenských operných dielach. V roku 1965 prvý raz spieval Štelinu v Suchoňovej Krútňave a tento part sa takisto stal jeho profilovou rolou. Je nezabudnuteľným Mistrom Scroogeom, účinkoval aj v televíznych filmoch Beg Bajazid, Kováč Wieland či Vzkriesenie, v inscenáciách opier Eugen Onegin, Tajné manželstvo, Lampiónová slávnosť, Svätopluk, Fidelio uvedených v Československej televízii.
Spolupracoval s Československým rozhlasom v Bratislave pri nahrávaní opier.
Ondreja Malachovského mali možnosť počuť priaznivci operného umenia po celej Európe. Pôsobil v Česku ako sólista Janáčkovej opery v Brne, hosťoval často v Národnom divadle v Prahe. Spieval v slovinských mestách Ľubľana a Maribor, bol stálym členom Opery v nemeckom Kolíne nad Rýnom.
Prezident SR udelil v roku 2008 Ondrejovi Malachovskému Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR.
Umelec zomrel 3. apríla 2011 v Bratislave iba dva dni pred svojimi 82. narodeninami.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.