KĽDR sa obáva hladomoru, bojuje proti nemu propagandou a kontingentmi
- 12:22 30.03.2016
- Soul

Vlani KĽDR požiadala zahraničie o potravinovú pomoc - podľa svojich odhadov potrebovala 440.000 ton, ale do začiatku februára získala len 17.600 ton potravín.
"Cesty revolúcie sú dlhé a bolestné. Možno je pred nami znova ťažký pochod, počas ktorého budeme musieť jesť korienky rastlín," citoval Čoson ilbo z pondelkového vydania severokórejského vládneho denníka Rodong sinmun.
Zmienka o pochode je narážkou na hladomor, ktorý KĽDR postihol v 90. rokoch a do dejín sa zapísal ako "Ťažký pochod". Hladomor trval tri roky a ročne mu podľahlo od 300.000 do 800.000 ľudí, pričom najviac obetí si vyžiadal v roku 1997.
Severokórejská vláda nedávno avizovala, že každý občan Pchjongjangu bude povinný mesačne dodať jeden kilogram obilnín. Celonárodná kampaň šetrenia potravinami sa začala práve kvôli obavám, že KĽDR by nasledujúce tri roky mohla mať kvôli medzinárodným sankciám veľké problémy s nedostatkom potravín. Podľa nemenovaného zdroja mnohí Severokórejčania majú veľké obavy z nedostatku potravín, pretože režim núti poľnohospodárov, aby armáde odovzdávali svoju produkciu aj nad rámec prepísaného kontingentu.
Vlani KĽDR požiadala zahraničie o potravinovú pomoc - podľa svojich odhadov potrebovala 440.000 ton, ale do začiatku februára získala len 17.600 ton, informovala Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Juhokórejský denník Čoson ilbo napísal, že vedenie KĽDR sa v tejto situácii veľmi spolieha na lojalitu občanov a na účinok propagandy. Juhokórejský denník pritom cituje z vládneho denníka KĽDR, ktorý varuje, že "počas bojov s nepriateľmi vám môžu vraziť nôž do hrdla, ale bez ohľadu na riziko smrti musíte byť až do konca verní váženému a milovanému vodcovi".
KĽDR v posledných týždňoch vykonala celú sériu skúšok striel krátkeho doletu, ktoré zdôvodňuje ako svoju reakciu na sankcie uvalené zo strany OSN. Medzinárodné spoločenstvo nimi reagovalo na januárový jadrový test Pchjongjangu, ako aj štart rakety, ktorá vyniesla na obežnú dráhu družicu. KĽDR tým porušila zákaz realizovať akékoľvek činnosti spojené s jadrovými aktivitami. Cieľom nových sankcií je obmedzenie severokórejského jadrového a raketového programu.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.

Rubio: USA sa otvorené akémukoľvek mechanizmu, ktorý povedie k mieru na Ukrajine
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty sú otvorené prakticky akémukoľvek mechanizmu na dosiahnutie mieru na Ukrajine a netrpezlivo očakávajú pokrok v mierovom úsilí.

Rutte vyjadril opatrný optimizmus v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vo štvrtok vyjadril „opatrný optimizmus“ v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine. Podľa jeho slov „ďalšie potrebné kroky“ by teraz malo podniknúť Rusko.

Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží deportovať vedkyňu Kseniu Petrovovu z Harvardovej univerzity späť do Ruska.

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí
Izraelské útoky v Pásme Gazy si v stredu vyžiadali najmenej 80 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.