• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
27°Bratislava

Poslanci Žitňanská a Beblavý nešpekulujú o novej strane

  • 9:54 19.02.2013
  • BRATISLAVA
Poslanci Žitňanská a Beblavý nešpekulujú o novej strane

Poslanci NR SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý, ktorí v stredu štartujú nový politický projekt Tvoríme Slovensko, nešpekulujú podľa Beblavého o zakladaní novej politickej strany.

Ako povedal pre agentúru SITA, strán je na Slovensku dosť. Dvojici podľa neho ide o to, nájsť ľudí, ktorí sú schopní naplniť politiku obsahom tak, aby pravica mohla v budúcnosti vládnuť.

„Ide o otvorený proces na počúvanie. Chceme zmenu v pravici, chceme doniesť myšlienky, ale nemáme inštitucionálnu víziu, ktorú by sme tajili. Keď chceme priniesť myšlienky, musíme byť flexibilnejší vo forme,“ povedal Beblavý.

Súčasne sa na „trhu“ pohybuje podľa Žitňanskej veľké množstvo individuálnych hráčov, ktorí majú v prvom rade záujem, aby strhli pozornosť verejnej mienky na seba.

„Ponúkať seba je málo. Je to na škodu Slovenska, lebo výsledok je, že jedna strana ovláda štát. Ja nerozmýšľam v tejto chvíli, v ktorom kastlíku budem, ale o tom, ako by sme s podporou verejnosti vedeli niečo zmysluplné urobiť," konštatovala.
Procházka opustil KDH

V utorok oznámil odchod z KDH Radoslav Procházka, ktorý sa chce zatiaľ venovať svojmu občianskemu združeniu Alfa. Procházka dostal pozvánku aj na stredajšie stretnutie organizované dvojicou poslancov SDKÚ-DS.

Cieľom Žitňanskej a Beblavého je stretnúť sa s ľuďmi, ktorí mali už v minulosti potenciál povedať svoje slovo do verejnej diskusie. „Chceme si vypočuť ich názor o tom, čo sa deje na Slovensku a v politike a ako ďalej,“ povedal Beblavý s tým, že je veľa ľudí, ktorí veľa dokázali, ale politici s nimi nediskutujú, nepýtajú sa na ich názory.

Dvojica poslancov oslovila s pozvánkou na stredajšie stretnutie v Bratislave niekoľko desiatok ľudí. Politici by mali byť medzi nimi v menšine, aby nevznikol dojem, že sa zakladá nová strana. „Náš cieľ je počúvať a získať zaujímavé názory,“ povedal Beblavý.

V Bratislave pôjde o prvé, ale nie jediné takéto stretnutie. „Zaujímaví ľudia nie sú len v Bratislave, ale po celom Slovensku, preto chceme v najbližších troch mesiacoch chodiť po regiónoch a stretávať sa s ľuďmi,“ uviedol. Paralelne Žitňanská s Beblavým spúšťajú aj ďalšie aktivity. Chcú diskutovať s odborníkmi v užších fórach, na ktorých chcú vytiahnuť kľúčové priority do budúcnosti.

Podľa Beblavého obaja majú skúsenosť, že keď sa venovali obsahu politiky a nápadom, viaceré nápady dokázali realizovať sami alebo si ich niektorá strana adoptovala. „Najdôležitejšie je vedieť, čo chceme,“ konštatoval.
Na prvej diskusii budú aj premietať

Na stredajšej prvej diskusii vystúpi Oľga Gyárfášová s prednáškou 20 rokov Slovenska očami verejnosti. Po nej sa prihovoria prítomným Žitňanská a Beblavý. Nasledovať bude videofilm Tvoríme Slovensko a diskusia.

Každá aktivita, ktorá pomôže vzbudiť záujem o veci verejné, je podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca vítaná. Ako povedal Štefanec pre agentúru SITA v súvislosti s novým projektom Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého, osobne vidí prioritu v zlepšení kontaktu s občanmi, ale aj v spájaní všetkých ľudí, ktorí majú záujem o vybudovanie silnej alternatívy voči vláde jednej strany.

„Keď budeme vidieť spoločný cieľ, každá aktivita nám môže pomôcť, povedal. Štefanec si nemyslí, že projekt povedie k vzniku platformy, alebo štiepeniu strany. „SDKÚ-DS je etická tým, že je otvorená novým názorom. Nevidím zmysel v budovaní platforiem, ale v intenzívnejšej spolupráci,“ dodal Štefanec.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Obhajoba Kováčika navrhuje vypočuť viacero svedkov i konfrontáciu

Obhajoba Kováčika navrhuje vypočuť viacero svedkov i konfrontáciu

DNES - 17:18Domáce

Obhajoba Dušana Kováčika žiada tiež konfrontáciu medzi obžalovaným a takáčovcom Matejom Zemanom.

Polícia odvolala pátranie po dvoch chlapcoch, našli ich mŕtvych

Polícia odvolala pátranie po dvoch chlapcoch, našli ich mŕtvych

DNES - 17:14Domáce

Po dvoch maloletých pátrali dobrovoľníci a polícia od 11. septembra.

Heger informoval o výsledkoch zasadnutia bezpečnostnej rady štátu

Heger informoval o výsledkoch zasadnutia bezpečnostnej rady štátu

DNES - 17:08Domáce

Premiér avizuje vznik odbornej pracovnej skupiny, ktorá bude riešiť obnovu dôvery v právny štát.

Aj štvrtého vyšetrovateľa NAKA zobral súd do väzby

Aj štvrtého vyšetrovateľa NAKA zobral súd do väzby

DNES - 16:49Domáce

O sťažnostiach obvineného a prokurátora bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave.

Svätý Otec požehnal základný kameň Univerzitnej nemocnice sv. Martina

Svätý Otec požehnal základný kameň Univerzitnej nemocnice sv. Martina

DNES - 16:23Domáce

Pápež František požehnal v stredu na svätej omši v Šaštíne-Strážach základný kameň novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine.