• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
27°Bratislava

Národnosť detí na vysvedčenia nepatrí, myslia si odborníci

  • 10:01 19.02.2013
  • BRATISLAVA
Národnosť detí na vysvedčenia nepatrí, myslia si odborníci

Údaj o národnosti detí podľa viacerých odborníkov na školských vysvedčeniach nie je potrebný, je to osobný údaj a objavujú sa aj obavy z nálepkovania detí, či diskriminácie. Rezort školstva neuvažuje o zmene súčasného stavu a ani sa neobáva diskriminácie.

Údaj o národnosti dieťaťa sa na vysvedčení uvádza na základe školského zákona. Podľa neho národnosť patrí medzi údaje o deťoch, ktoré môžu školy a školské zariadenia získavať a spracúvať.

"Nemyslíme si, že uvedenie národnosti žiaka na vysvedčení môže byť dôvodom na jeho diskrimináciu," uviedol hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Podľa právničky zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť Janky Debrecéniovej je údaj o národnosti dieťaťa osobným údajom a nevidí legitímny účel, na ktorý uvedením na vysvedčeniach slúži. Považuje to skôr za nedobrovoľné a samoúčelné nálepkovanie detí.

"Je to paradox, že štát na jednej strane nezbiera dáta na vytváranie efektívnych politík na predchádzanie diskriminácii, pretože to údajne nemôže robiť práve pre rozpor s ochranou osobných údajov - hoci tieto údaje veľmi potrebujeme. Na druhej strane ich nezmyselne zbiera na účely vysvedčení a prostredníctvom nich dokonca zverejňuje," myslí si Debrecéniová.

Právnička Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry, ktorá sa venuje menšinovým právam pripomína, že národnosť by si každý mal určiť sám a pociťovanie národnosti sa za života môže aj meniť.

Na vysvedčeniach to podľa nej nie je potrebné uvádzať, je to skôr akýsi pozostatok zo socializmu. "Viem si predstaviť, že by to mohlo byť vnímané ako niečo, čo by mohlo deti znevýhodňovať," dodala.

Aj podľa sociologičky Silvie Porubänovej údaj o národnosti na vysvedčeniach nemá čo robiť, keďže národnosť si človek môže vybrať a z hľadiska identifikácie to nemá význam. "Na vysvedčeniach je tento údaj akosi zo zotrvačnosti a pri deťoch nie je dôvod identifikovať ich takýmto spôsobom," hovorí sociologička.

Národnosť dieťaťa sa nepíše na vysvedčenia napríklad v susednej Českej republike. "Ide o osobný údaj detí, ktorého uvádzanie na vysvedčení by pre tento dokument nemalo žiadny význam," povedal pre agentúru SITA Patrik Kubas z tlačového odboru českého ministerstva školstva.

Národnosť žiakov z vysvedčení u nás zmizla v školskom roku 2001/2002. Rozhodol tak bývalý minister školstva Milan Ftáčnik na základe vtedajšieho stanoviska splnomocnenca na ochranu osobných údajov, podľa ktorého nebolo možné tento údaj uvádzať, pokiaľ to nestanovuje osobitný zákon. Následne poslanci novelizovali zákon o štátnej správe v školstve a vrátili tak už v roku 2003 údaj o národnosti na vysvedčenia.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Obhajoba Kováčika navrhuje vypočuť viacero svedkov i konfrontáciu

Obhajoba Kováčika navrhuje vypočuť viacero svedkov i konfrontáciu

DNES - 17:18Domáce

Obhajoba Dušana Kováčika žiada tiež konfrontáciu medzi obžalovaným a takáčovcom Matejom Zemanom.

Polícia odvolala pátranie po dvoch chlapcoch, našli ich mŕtvych

Polícia odvolala pátranie po dvoch chlapcoch, našli ich mŕtvych

DNES - 17:14Domáce

Po dvoch maloletých pátrali dobrovoľníci a polícia od 11. septembra.

Heger informoval o výsledkoch zasadnutia bezpečnostnej rady štátu

Heger informoval o výsledkoch zasadnutia bezpečnostnej rady štátu

DNES - 17:08Domáce

Premiér avizuje vznik odbornej pracovnej skupiny, ktorá bude riešiť obnovu dôvery v právny štát.

Aj štvrtého vyšetrovateľa NAKA zobral súd do väzby

Aj štvrtého vyšetrovateľa NAKA zobral súd do väzby

DNES - 16:49Domáce

O sťažnostiach obvineného a prokurátora bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave.

Svätý Otec požehnal základný kameň Univerzitnej nemocnice sv. Martina

Svätý Otec požehnal základný kameň Univerzitnej nemocnice sv. Martina

DNES - 16:23Domáce

Pápež František požehnal v stredu na svätej omši v Šaštíne-Strážach základný kameň novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine.