Priemerná výška dlhu v dedičskom konaní je 1300 eur
- 15:56 07.03.2016
- Bratislava

Ľudia si často požičiavajú finančné prostriedky bez toho, aby reálne zhodnotili svoju skutočnú finančnú situáciu a schopnosť dlhy splatiť, hodnotia analytici.
Ľudia si často požičiavajú finančné prostriedky bez toho, aby reálne zhodnotili svoju skutočnú finančnú situáciu a schopnosť dlhy splatiť. Neberú do úvahy, aký môžu mať pôžičky vplyv na nich a najmä na ich príbuzných. Potomkovia sa tak môžu vďaka neplánovaným pôžičkám svojich rodičov dostať do zložitých finančných problémov.
Podľa právnej úpravy majú dedičia dve možnosti ako sa v dedičskom konaní zachovať. Môžu ho buď prijať ako celok, vrátane majetku i dlhov, alebo majú možnosť dlhy nezdediť s tým, že celé dedičstvo odmietnu. V prípade prijatia dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa do výšky nadobudnutého dedičstva. Osobitný režim platí pre dediča, ktorý sa sám nachádza v konkurznom konaní. Právna úprava ho obmedzuje a nedovoľuje mu odmietnuť dedičstvo vtedy, keď aktíva prevyšujú pasíva.
Podľa Jiřího Šmída, právneho zástupcu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, je možné sa pomerne často stretnúť s prípadmi, kedy pozostalý hradí dlhy za zosnulých. Rodina sa snaží zachovať dobré meno a dlh za zosnulého spláca, hoci zákon dáva možnosť odmietnuť dedičstvo. Ľudia sa tak snažia očistiť svoje meno aj meno zosnulého a nedopustia, aby dlhy vrhali zlé svetlo na rodinu.
Vyskytujú sa tiež prípady, keď zadlžená osoba v dedičskom konaní nadobudne majetok, ktorý neskôr speňaží a využije na úhradu svojich dlhov. Dedičstvo sa v tomto prípade stáva lukratívnou možnosťou, ako dlh alebo jeho časť splatiť.
Nie vždy je však možné sa dlhom vyhnúť. Prieskumy spoločnosti ukazujú, že ľudia sa najčastejšie dostávajú do finančných problémov vďaka nezamestnanosti či strate zamestnania (61 %), neuváženým výdavkom a investíciám (34 %), hazardu, drogám a alkoholu (26 %), rozhadzovačnosti (22 %), či pre nedostatočné finančné vzdelanie (21 %). Zo zložitej finančnej situácie sa snaží nájsť východisko najčastejšie hľadaním novej práce 67 % opýtaných, znížením domácich výdavkov (44 %), pôžičkou od príbuzných či priateľov (21 %) a presťahovaním sa do lacnejšieho bytu (13 %).

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.